Apple’dan çaldığı 17 milyon doları geri ödeyecek eski çalışan

Apple Çalışanı, Şirketten 17 Milyon Dolar Çaldığı İçin Hapis Cezası Aldı

Bir eski Apple çalışanı, şirketten 17 milyon dolar çaldığı için üç yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Apple’a 19 milyon dolar ödemesi emredildi. 55 yaşındaki Dhirendra Prasad, Mart 2022’de suçlandı ve Kasım ayında Apple’ı dolandırmak için komplo kurmak ve ilgili vergi suçlarından suçlu olduğunu kabul etti. Cezalandırma Cuma günü gerçekleşti.

Prasad’ın Apple’da Çalışma Süreci

Prasad, 2008’den 2018’e kadar Apple’da, şirketin küresel hizmet tedarik zinciri için parça ve hizmet satın alımı yapan bir alıcı olarak çalıştı. Yazılı anlaşmasında Prasad, 2011’den itibaren rüşvet, fatura şişirme, parça hırsızlığı ve asla teslim edilmeyen parçaları Apple’a ücretlendirme yoluyla şirketten para çalmaya başladığını söyledi. Bu eylemler, Apple’ın 17 milyon dolar kaybetmesine neden oldu.

Prasad’ın Suç Ortakları

Prasad, iki tedarikçi şirketin sahipleriyle işbirliği yaparak suç işledi. Her ikisi de ayrı ayrı suçlandı. Prasad, Apple’dan çaldığı paralar üzerinden vergi de ödemedi ve bunun sonucunda cezaları arttı.

Adalet Bakanlığı Açıklaması

Adalet Bakanlığı (The Verge aracılığıyla) Prasad’ın Apple alıcısı olarak işinin, hala garanti altındaki eski cihazların tamirleri için kullanılan parçaları satın almasını gerektirdiğini belirtti. Apple’daki konumu, şirkete yardımcı olması gereken belirli kararları vermekte takdir yetkisi verdi.

Adalet Bakanlığı, “Prasad, bu güveni bozdu ve işvereninin zararına zenginleşmek için gücünü kötüye kullandı – tüm bunları Apple’dan maaş ve prim şeklinde yüzlerce binlerce dolarlık tazminat kabul ederken. Ek olarak, Prasad, şirketin dolandırıcılık tespit teknikleriyle ilgili dahili bilgilerini kullanarak suç düzenini tespit etmekten kaçınmak için tasarladı.” dedi.

Ceza ve Ödemeler

Ceza, Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Beth L. Freeman tarafından verildi. Judge Freeman, Prasad’ın Apple’a 17,398,104 dolar ve IRS’ye 1,872,579 dolar ödemesini emretti. Bu tutarın yanı sıra, toplam 19,270,683 dolara eşit olan, hükümlü Prasad’ın hükümet tarafından zaten el konulan 5,491,713 dolar değerindeki varlıklarını teslim etmesi ve 8,133,005 dolar nakit ödeme yapması gerektiğini söyledi.

SSS

1. Dhirendra Prasad neden hapis cezası aldı?

Dhirendra Prasad, Apple’dan 17 milyon dolar çaldığı için hapis cezasına çarptırıldı.

2. Prasad ne kadar para ödemek zorunda?

Prasad, Apple’a 17,398,104 dolar ve IRS’ye 1,872,579 dolar ödemeli ve 5,491,713 dolar değerindeki varlıklarını teslim etmeli ve 8,133,005 dolar nakit ödeme yapmalıdır.

3. Prasad’ın Apple’dan nasıl para çaldığı ortaya çıktı?

Prasad, rüşvet, fatura şişirme, parça hırsızlığı ve asla teslim edilmeyen parçaları Apple’a ücretlendirme yoluyla Apple’dan para çalmaya başladı.

4. Prasad’ın suç ortakları kimlerdi?

Prasad, iki tedarikçi şirketin sahipleriyle işbirliği yaparak suç işledi.

5. Prasad’ın cezası kim tarafından verildi?

Ceza, Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Beth L. Freeman tarafından verildi.

Yorum yapın