Facebook, AB’de iOS ve Android uygulama dağıtıcısı olacak

App Store ve Google Play Store’nun Monopolüne Karşı Facebook’un Adımı

App Store ve Google Play Store’nun yurtdışındaki denetimi, Apple’ın iOS üzerinde ve Google’ın Android üzerinde indirilen uygulamalara sahip olma tekeline odaklandı. Apple, App Store’da uygulamaların yan yüklemesine izin vermediğini güvenlik gerekçesiyle açıklıyor. Google ise Android kullanıcılarına yan yükleme yapma imkanı sağlasa da, yükleme işlemlerinin büyük çoğunluğu Play Store’dan gerçekleşiyor. Yan yükleme, üçüncü taraf bir uygulama mağazasından bir uygulama indirme işlemidir.

Apple, iPhone kullanıcılarına sunulan her uygulamayı kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmak için incelemesi gerektiğini belirtirken, AB yasama organlarına göre Apple, bununla kontrolün tamamen kendisinde olmasını istiyor ve bu da uygulama içi satışların %30’una kadar kesinti yapmasına yol açıyor; bu durum “Apple Vergisi” olarak biliniyor. Google da Play Store üzerinden gerçekleştirilen uygulama içi satışlardan %30’a kadar kesinti yapıyor.

The Verge‘e göre, Apple ve Google’ın akıllı telefon uygulama dağıtımındaki hakimiyetine son vermek için Facebook’un ana şirketi Meta, AB’de bir pilot program yürütecek. Bu program sayesinde Facebook aboneleri, platformdaki reklamlardan doğrudan uygulama indirebilecek. Artık iPhone kullanıcılarının uygulama indirmek için App Store’dan indirme yapması gerekmezken, Android kullanıcıları uygulama indirirken başka bir seçeneğe sahip olacak. İlk etapta Facebook, Apple ve Google gibi uygulama içi satış değerinden kesinti yapmayacak. Uygulama geliştiricileri istedikleri fatura sistemi kullanabilecek.

Facebook, AB’de iOS ve Android Uygulama Dağıtıcısı Olacak

Şu anda, sosyal medya sitesinde reklamı yapılan bir uygulamaya tıklayan Facebook kullanıcıları, uygulamayı indirmek için App Store veya Play Store’a yönlendiriliyor. Bu program, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Android uygulamalarıyla başlayacak ve önümüzdeki yıl iOS ile devam edecek. Böyle bir reklama tıklanması, Android veya iOS kullanıcısının uygulamayı doğrudan Facebook üzerinden indirmesine olanak tanıyacak. Apple, Digital Markets ACT (DMA) AB’de yürürlüğe girdiğinde gelecek baharda iPhone’da yan yükleme yapmaya zorlanacak.

Meta, The Verge’a “her zaman uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını dağıtmalarına yardımcı olmaktan ilgilendiğini ve yeni seçeneklerin bu alanı daha rekabetçi hale getireceğini” belirtti. İşte Facebook’un uygulama dağıtımı konusunda söz sahibi olma yolunda attığı adım. Umarız bu durum tilki’nin tavuk kümesine nöbetçi olarak atanması hikayesi gibi sonuçlanmaz. Ancak unutmayın, bu pilot program sadece AB’de gerçekleşiyor.

Yorum yapın