Galaxy S23 Ultra’nın rakibi: 1 inç sensörlü dörtlü kamera Xiaomi 13 Ultra

Xiaomi 13 Ultra: En Gelişmiş Kamera Sistemi

Xiaomi 13 Ultra, şimdiye kadar bir telefonda gördüğümüz en gelişmiş kamera sistemine sahip olabilir ve bu sistem net bir şekilde sızdırıldı. Arka kısmında dört kameraya, devasa bir 1 inç tip sensöre ve bir sonraki nesil Leica Summicron lensine sahip olan Xiaomi 13 Ultra, dünya çapında piyasaya sürülen ilk kamera telefonu olacak. Başka bir deyişle, 2023 yılında iPhone 14 Pro, Galaxy S23 Ultra ve Pixel 7 Pro’nun kamerasını tahtından indirecek bir telefon varsa, bu Xiaomi 13 Ultra’dır.

Xiaomi 13 Ultra Kamera Sistemi

 • 50MP Geniş Açı – Sony IMX 989, 1 inç tip sensör, değişken diyafram açıklığı
 • 50MP Ultra Geniş Açı
 • 50MP 3.2X Yakınlaştırma
 • 50MP 5X Yakınlaştırma (Periskop)
 • 32MP Ön Kamera

Kamera Kalitesi

Bu telefonun ana kamerası, Sony IMX 989 sensörü ile başlıyor. Bu, iPhone ve Galaxies’in kullandığından çok daha büyük olan 1 inç tip sensöre sahip. Daha büyük boyutu, daha fazla ışık toplayabilen daha büyük bireysel pikselleri mümkün kılarak, modern telefonların çoğunun en çok sorun yaşadığı düşük ışık koşullarında daha yetenekli hale getirir.

Ana kameranın değişken diyafram açıklığı özelliği olduğu söyleniyor. Bu özellik, sabit diyafram açıklığına sahip olan iPhone, Galaxies ve diğer telefonlarda eksik olan premium bir özelliktir. Değişken diyafram açıklığının avantajı, telefonunuzun gece daha geniş diyafram açıklığı ayarını kullanmasına veya bulanık bir arka plan oluşturmak için kullanmasına olanak tanımasıdır.

Yeniden düzenlenmiş 50MP ultra geniş açılı kameramız da var, ancak gerçek odak noktası iki telefoto kamerasın üzerinde bulunuyor çünkü akıllı telefonlarda nadiren iki yakınlaştırma kamerası görürsünüz. Bu, Xiaomi 13 Ultra’yı Galaxy S23 Ultra seviyesine yükseltiyor, şu anki yakınlaştırma kralı.

Xiaomi 13 Ultra, aslında üstünlüğe sahip olabilir. Yakınlaştırma için 3.2X yakınlaştırma lensi kullanacağı ve yakından odaklanıp harika makro fotoğraflar oluşturabilmesi mümkün olacaktır. Bu özellik, başka hiçbir markada bulunmayan bir özelliktir. Ek olarak, 5X periskop yakınlaştırma lensi, 5X ila 10X yakınlaştırma aralığında kalitesini artıracak ve muhtemelen daha sık kullanacağınız ve daha çok yönlü olan bir özelliktir. Dedikodular, Xiaomi 13 Ultra’nın bazı akıllı işlemeler sayesinde 120X zoom yapabileceğini, Galaxy’daki 100X’ten biraz daha fazla olabileceğini gösteriyor.

Xiaomi 13 Ultra Özellikleri

 • 6.7″ OLED ekran, son Samsung E6 panel, QHD+, 120Hz
 • Snapdragon 8 Gen 2
 • 4900mAh pil
 • 90W kablolu şarj
 • 50W kablosuz şarj
 • Android 13’e dayalı MIUI 14 arayüzü

Xiaomi, Snapdragon 8 Gen 2 çip ile inanılmaz şeyler yaptığımızı daha önce burada gördük ve diğer şirketlere göre daha uzun süre hızlı ayarlarda oyun oynatmasına izin veren önde gelen bir soğutma çözümüne sahip. Bu nedenle bu zaten güçlü çip ile en iyi telefonlardan biri olacağı umut ediliyor.

Xiaomi 13 Ultra Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Kaynaklar, Xiaomi 13 Ultra’nın resmi olarak 18 Nisan Salı günü Çin’de düzenlenecek bir etkinlikte tanıtılacağı konusunda hemfikirler.

Birkaç ay sonra küresel çıkışın yapılacağı tahmin edilen Çin özel modelinin ilk olarak açıklanması bekleniyor, ancak bu sadece bir tahmin. Kesin olan, bu telefonun sizi pahalıya mal olacağıdır. Çin’den sızdırılan fiyatlar, geçen yılki Xiaomi 12S Ultra’dan daha pahalı olacağını gösteriyor ve İngiltere ve Avrupa’daki son fiyatların 1.000 euro’nun üzerinde olması bekleniyor.

Yorum yapın