iOS 17 ile iPhone, Android telefonların yıllardır sahip olduğu bir özelliğe nihayet kavuşuyor.

Android’den iOS’a geçenler için müjde: iOS 17 ile birden fazla zamanlayıcı kullanabileceksiniz!

Android’den iOS’a geçenler arasında, iPhone’da ikinci bir zamanlayıcı ayarlamaya çalıştığınızda ilk kez şaşırmış olabilirsiniz. Bu mümkün değildi. Çünkü birden fazla alarm kullanılabiliyor olsa da, iOS kullanıcıları Siri’ye “12 dakika için alarm kur” diyerek ikinci bir “zamanlayıcı” ayarlayabiliyorlardı. Yine de, bu, Apple’ın iPhone kullanıcılarına sunabileceği bir özellik gibi görünüyordu.

Çok şükür ki, Haziran 2023’te düzenlenen WWDC’de Apple’ın yazılım başkanı Craig Federighi, bütün bu yıllardan sonra nihayet birden fazla zamanlayıcının iOS 17‘de kullanılabileceğini duyurdu.

iOS 17 beta sürümüyle, aynı anda ihtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla zamanlayıcı ayarlayabileceğiniz görünüyor. Ancak kilit ekranında aynı anda sadece beş tanesi görünecek.

Zamanlayıcı ayarlamak hala basit bir görev. Yapmanız gereken tek şey, Saat uygulamasını açmak, ekranın altındaki Zamanlayıcı sekmesine dokunmak ve ihtiyacınız olan zamanlayıcının süresini eşleştirmek için tekerleği döndürmek. Başlat’a dokununca zamanlayıcı geri saymaya başlar. Tabii ki, Siri’yi kullanarak da zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. iOS 16’da birden fazla alarm kurduğunuz gibi, ekranın sağ üst köşesinde bir “+” işareti olacak ve buna dokunarak ek bir zamanlayıcı açabileceksiniz. Veya Siri’ye, zaten çalışan başka zamanlayıcılar olsa bile başka bir zamanlayıcı oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Eşzamanlı olarak birden fazla zamanlayıcının kullanılabilmesi sizin için çok önemliyse, bir seçenek olarak iOS 17‘nin en son genel beta sürümünü yükleyebilirsiniz. Birkaç gün önce iOS 17 Genel Beta 3 yayınlandı. Ancak, herhangi bir beta sürümünü yüklediyseniz bilirsiniz ki bu durumda günlük olarak kullandığınız bazı uygulamalar düzgün çalışmayabilir ve pil ömrü genellikle korkunç olabilir. Betaların “kararsız” olarak kabul edilmesinin bir nedeni vardır. Günlük kullanılan bir iPhone’a beta bir iOS yüklemeyin.

www.beta.apple.com adresine giderek iOS 17 beta programına katılmak isterseniz veya bu bağlantıya dokunun. Ancak, beta sürümünü yüklemek önce telefonunuzu yedeklemeyi unutmamanız gerekiyor çünkü iOS 17‘nin final sürümü çıkmadan programdan çıkmak zorunda kalırsanız cihazınızı sıfırlamanız gerekecektir.

Evet, yerel iOS Saat uygulamasında birden fazla zamanlayıcı kullanabilmek dünyayı sarsan bir yenilik değil, ancak iPhone kullanıcılarının memnuniyetle karşılayacakları küçük bir iyileştirme.

Yorum yapın