iPhone, Dünyanın En Büyük Smartphone Pazarında Birinci Sıradan Düşüyor

Canalys Raporuna Göre Vivo ve Oppo, İkinci Çeyrekte Çin Pazarında İlk Sırayı Paylaştı

Canalys, Çin anakarası için ikinci çeyrek akıllı telefon sevkiyatları raporunu yayınladı. Beklendiği gibi, rakamlar pazardaki iyileşmeyi gösteriyor ve Nisan-Haziran döneminde teslimatlar geçen yılın aynı dönemine göre %5 azalarak 64.3 milyon üniteye düştü. Apple ve Vivo, ilk çeyrekten farklı olarak yer değiştirdi ve Vivo birinci sıraya yükselirken Apple üçüncü sıraya geriledi.
Vivo, çeyreğin başında Vivo X Flip kapaklı ve Vivo X Fold 2 kitap şeklinde katlanabilir cihazlarını piyasaya sürmesinden faydalandı. Üç aylık dönemde, BBK Electronics çatısı altındaki her iki marka da 11.4 milyon ünite göndererek pazarda %18 paya sahip oldu. Vivo için, şirket ikinci çeyrekte %14 daha az telefon gönderirken Oppo’nun sevkiyatı yıllık olarak sadece %4 azaldı.
Apple, sevkiyatları %5 artarak 10.4 milyon üniteye ulaşmasına rağmen ikinci çeyrekte birinci sıradan üçüncü sıraya geriledi. Çin anakarasında %16’lık bir dilimle akıllı telefon pazarında Vivo ve Oppo’nun hemen arkasında yer alan Apple, çeyrekteki sevkiyatlarda yıllık artış gösteren tek şirket oldu.
Honor, eski bir Huawei alt birimi olarak yıllık sevkiyatlarda en büyük düşüşü yaşadı ve %21 azalma oldu. 10.3 milyon akıllı telefon teslimatıyla Apple’ın hemen arkasında yer alan Honor, aynı zamanda %16 pazar payına sahipti. Beşinci sırada, anakaradaki ikinci çeyrekte %19’luk bir düşüşle Xiaomi yer aldı. Teslim ettiği toplam ünite sayısı olan 8.6 milyon, pazarda %13 pay bıraktı.

Çin’in En Büyük Akıllı Telefon Pazarında Vivo ve Oppo İlk Sırayı Paylaştı

Canalys Analisti Amber Liu, Çin tüketicilerinin daha yüksek kaliteli telefonlar için para ödemeye istekli olduklarını belirtiyor. Liu, “Çin tüketicileri giderek daha yüksek kaliteli ürünler için ödeme yapmaya istekli hale geliyor. Akıllı telefonların ortalama satış fiyatı geçen yıl 450 doları aştı ve önümüzdeki çeyreklerde artmaya devam etmesi bekleniyor. Apple ve Huawei, amiral gemisi cihazlarıyla etkileyici bir yıllık büyüme elde ettiler, bu da sağlam ve sürekli bir lüks talebi olduğunu gösteriyor.”

Liu, “Tüketici ürünü yükseltmelerinden faydalanan satıcılar, teknoloji eğrisinin önünde kalmak için daha fazla ürün yeniliğine yatırım yapmaya motive oluyorlar. HONOR Magic V2, vivo X Fold2 ve Huawei Mate X3 gibi yeni form faktörleri ve kullanım alanlarıyla ilgili olarak piyasaya sürülen katlanabilir telefonlar, kanallar ve tüketiciler tarafından önemli bir ilgi uyandırdı.”
Canalys Analisti Toby Zhu, ikinci yarıda pazarın toparlanmasını bekliyor ve bunun kısmen giriş seviyesi telefonlarda artan teşviklere bağlı olduğunu söylüyor. Zhu, satıcıların önemli ürünleri piyasaya sürmeye hazır olmaları için ikinci yarıda bir toparlanmadan faydalanmaya hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtiyor.

Çin, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olarak Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından geliyor.

Frequently Asked Questions

1. Canalys raporuna göre hangi markalar Çin akıllı telefon pazarında ilk sırayı paylaştı?

Vivo ve Oppo, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında ilk sırayı paylaştı.

2. Apple, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında hangi sıraya geriledi?

Apple, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında üçüncü sıraya geriledi.

3. Hangi şirket, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında yıllık artış gösterdi?

Apple, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında yıllık artış gösteren tek şirket oldu.

4. Hangi marka, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında en büyük düşüşü yaşadı?

Honor, ikinci çeyrekte Çin akıllı telefon pazarında en büyük düşüşü yaşadı.

5. Hangi ülke, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biridir?

Çin, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biridir.

Yorum yapın