Samsung Galaxy Tab S9 Ultra ile Galaxy Tab S8 Ultra: Beklentiler

Giriş

Geçen yıl, Samsung cesur ve güzel Galaxy Tab S8 Ultra ile “devasa tablet” kategorisine tam anlamıyla adım attı. Kimileri için abartılı bir tablet, kimileri içinse güçlü bir iş aleti.

14.6 inçlik bir tabletin istenip istenmediği hala cevaplanması zor bir soru olsa da, ürünün nasıl gittiğini beğendiği söyleniyor ve Galaxy Tab S9 Ultra’nın yolda olduğu söyleniyor.

Yeni büyük yükseltmeler ya da cihazla etkileşim için büyük bir yol mu açacak? Eğer bir Tab S8 Ultra sahibiyseniz, yükseltme düşünmeli misiniz?
Galaxy Tab S9 Ultra vs Galaxy Tab S8 Ultra beklentileri:
  • Aynı büyük 14.6 inçlik ekran
  • Daha ince çerçeveler mi?
  • UFS4.0 ve LPDDR5X’e yükseltme
  • Galaxy için yapılan Snapdragon 8 Gen 2

İçindekiler:

Tasarım ve Boyut

Çok büyük

Galaxy Tab S8 Ultra zaten çok büyük – bir dizüstü bilgisayarın yerine geçen bir cihaz, kesinlikle “tek el cihazı” değil. Daha çok masaya konulmuş veya klavye ile desteklenmiş bir şekilde çalışmak için kullanılır (veya Netflix’i seyrederken).

Galaxy Tab S9 Ultra’nın aynı adımları izlemesi bekleniyor. Bir S Pen ile birlikte gelen büyük bir tuval ve stilusu şarj etmek için manyetik bir şerit. Son derece ince ve yüksek teknolojiye sahip, ancak kulaklık girişi yok.

Bazı söylentilere göre, S9 Ultra’nın bataryası daha küçük olacak, bu da cihazda hafif bir değişiklik görülebileceği spekülasyonlarına yol açtı. Daha ince bir profil veya daha ince çerçeveler, hayal edemeyeceğimiz şeyler. Her durumda, hafif bir güncelleme olmalı, değil mi? Belki Samsung, o güzel ekranın bir parçasını oymuş olan çentiği kaldırmanın bir yolunu bulmuştur?

Performans ve Yazılım

OneUI karesi

Tabii ki, yeni bir cihaz en yeni donanıma sahip olacak – Galaxy Tab S9 Ultra, Qualcomm ile ortaklaşa geliştirilen Galaxy S23 telefonlarında olduğu gibi Snapdragon 8 Gen 2 Made for Galaxy’e sahip olacak. Bu, Samsung’un Qualcomm ile işbirliği yaparak biraz hız aşırtmalı bir Snapdragon geliştirdiği anlamına geliyor. Harika.

Bunun yanı sıra, Tab S9 Ultra’nın UFS 4.0 depolama alanına yükseltme yapması bekleniyor – bu, daha önce kullanılan UFS 3.1’in iki katı kadar hızlı olan bir depolama alanıdır. Ve LPDDR5X RAM, non-X eşdeğerine göre biraz daha hızlıdır.

Bu, Tab S8 Ultra’yı hemen eskimiş yapmaz, hayır. Endişelenmeyin, geçen yıl tabletin bir canavar olduğunu ve öyle olmaya devam edeceğini biliyoruz. Ancak, şu anda bir tane satın almayı düşünüyorsanız, Galaxy Tab S9 Ultra’nın geleceğe yönelik donanımı biraz daha cazip olabilir.

Kamera

Tabletler – özellikle bu boyuttakiler – genellikle pek çok kişi tarafından kamera olarak kullanılmaz. Video görüşmeleri için gerçekten iyi bir ön kameraya ihtiyaç duyarsınız, evet, ancak arka kamera modülü belgelerin detaylarını yakalayabiliyorsa çok önemli değildir.

Bununla birlikte, Tab S8 Ultra’da geniş veya ultra geniş görünüm için ön tarafta çift 12 MP kamera bulunuyordu. Elbette, yüz izleme seçeneği de dahil edildi. İki kameranın ön tarafta olmasını biraz abartılı buluyoruz – belki Tab S9 Ultra yalnızca biriyle gelecek? Ancak bu konuda kesin bilgi sızmadı.

Arka taraf kameralarla ilgili bir yükseltme hakkında bilgi sahibi değiliz, bu yüzden muhtemelen 13 MP ana kamera ve 6 MP ultra geniş kamera ile bir tekrar olabilir.

Ses Kalitesi ve Haptic

Stereo kurulumunda dört hoparlör ve büyük ses. Bu, Tab S8 Ultra’da olduğu gibi Tab S9’dan da beklediğimiz şey. Samsung, son birkaç yıldır üst düzey cihazlarında hoparlörler konusunda iyi çalışmalar yapıyor. Eğer Tab S9 Ultra, öncülü gibi ses kalitesine sahip olursa, yeterli olacak. Eğer bu alanda bir yükseltme yapılırsa – daha da iyi olacak.

Pil Ömrü ve Şarj

Daha küçük pil mi?

Söylentilere göre, Galaxy Tab S9 Ultra’nın pilinin Tab S8 Ultra’nınkinden biraz daha küçük olabileceği söyleniyor – 10,880 mAh’ye karşı 11,200 mAh. Büyük bir fark değil, ancak neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğu merak ediliyor.

Pil ömrü konusunda fazla endişelenmiyoruz. UFS 4.0, enerji verimliliğinde %45 gibi bir iyileşme getiriyor ve Snapdragon 8 Gen 2, aynı güç için biraz daha az enerji harcamalı. Bu tabletlerden ikisinde de çok benzer pil ömrü bekliyoruz.

Şarj hızlarında bir yükseltme olup olmadığına dair bir bilgi yok, bu yüzden her iki cihaz için de 45 W hızlı şarj cihazı.

Özellikler Karşılaştırması

İşte Galaxy Tab S9 Ultra ve Tab S8 Ultra’nın özellikleri hakkında bildiklerimizin tam listesi:

Yorum yapın