Son Model iPhone 15 Hattı Satışa Sunulacak Tarih Belli Oldu!

Apple’ın iPhone 15 Serisini Tanıtma ve Satış Tarihleri Hakkında Bilgi

Bloomberg’den Mark Gurman’ın Verdiği Bilgilere Göre

Eğer Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtmasını ve 2023 modellerini piyasaya sürmesini bekliyorsanız, Bloomberg’den Mark Gurman’ın bu hafta sonu yayımlanan Power On bülteninde belirttiği bazı tarihlerle ilgili bilgilere sahibiz. Gurman, iPhone’un yeni iterasyonunun 12 veya 13 Eylül tarihlerinde tanıtılmasını ve cihazın 22 Eylül’de satışa çıkmasını beklediğini söylüyor. Geleceği tahmin etmek için geçmiş verileri kullanırsak, ön siparişlerin 15 Eylül’de başlaması muhtemel.

Wireless Taşıyıcılar İçin Önemli Bir Tarih

Gurman’ın Apple’ın yeni ürün etkinliği için belirttiği tarihlerden biri olan 13 Eylül, bazı kablosuz taşıyıcıların çalışanlara hastalanmayı bildirmemelerini söyledikleri tarih olarak ortaya çıktı. Eğer bahse giren biri olsaydım, iPhone duyuru gününün genellikle yeni modellerle ilgili çağrılarla bombardımana uğrayan kablosuz sağlayıcılar için \”herkesin hazır olması\” anlamına geldiği için 13 Eylül’ü seçerdim.

Takviminizi Çıkarın ve Bazı Tarihleri Daire İçine Alın

Eğer bahsedilen tarihler doğruysa, takviminize şu şekilde işaret koyabilirsiniz: Büyük duyuru 12 veya 13 Eylül’de yapılacak (Apple Watch Serisi 9 ve Apple Watch Ultra 2 dahil), ön siparişler 15 Eylül’de başlayabilir ve yeni telefonlar 22 Eylül’de piyasaya sürülecek. Ancak, tüm bu söylentilere dayanarak işaretlemeniz mümkün. Yine de takviminizi silgiyle birlikte kullanarak işaretleyebilirsiniz.

Büyük Değişiklikler Gelecek

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın bu yıl bazı büyük değişiklikler alacağı söylentiler arasında yer alıyor. Bu değişiklikler arasında Dinamik Ada’nın eklenmesi, arka taraftaki Geniş ana kamera için 48MP yığın sensörler, iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan 4nm (aslında geliştirilmiş 5nm) A16 Bionic çip ve daha büyük bataryalar bulunuyor.

Kayda Değer Değişiklikler

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max yeni bir titanyum şasiye sahip olacak, ancak en büyük ve en önemli değişiklik TSMC’nin N3B 3nm işlem düğümü kullanılarak üretilen yepyeni A17 Bionic SoC’nin kullanılması olacak. Bu, A16 Bionic içinde bulunan 16 milyar transistörden önemli ölçüde daha fazla transistör görmemize olanak sağlıyor. Genellikle, bir çipin içindeki transistör sayısı ne kadar fazlaysa, performans ve enerji verimliliği o kadar iyi olur.

Daha Yüksek RAM ve Büyük Bir Değişiklik

iPhone 15 Pro modelleri ayrıca RAM kapasitesinde 6GB’dan 8GB’a bir artış ve büyük bir batarya kapasitesinde artış alacak. iPhone 15 Pro Max, periskop lens özelliğine sahip ilk iPhone olacak ve bu da telefonun iPhone 14 Pro Max’teki 3x’ten iPhone 15 Pro Max’teki 5x-6x’e kadar gelişmiş optik yakınlaştırma sunmasını sağlayacak. Maalesef, fiyat artışı kaçınılmaz ve iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’ın sırasıyla 100 ve 200 dolar daha pahalı olması bekleniyor.

Tüm dört telefon, özel Lightning bağlantı noktasının yerine USB-C bağlantı noktası kullanacak, ancak iPhone 15 Pro modelleri, veri transferini diğer modellere göre daha hızlı bir hızda gerçekleştirecek.

Apple’ın iPhone Satışları Yıl Boyunca Artmalı

Öte yandan, Apple sonunda \”son birkaç çeyrektir Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akıllı telefon pazarının düşüşte olduğunu\” kabul etti. Geçen hafta size bildirdiğimiz gibi, Apple, mali dördüncü çeyrekte iPhone gelirinde %2,4’lük bir düşüş rapor etti ve cihazın 39,67 milyar dolarlık satışı, Wall Street’in ve tahmin edilen 39,91 milyar dolarlık tahminini karşılayamadı ve stoklar 9,18 dolar veya %4,8 düşerek 181,99 dolara geriledi.

Tahminlere Göre, Tatil Döneminde iPhone Satışları İyileşecek

Apple, mevcut ortamın zorlu olduğunu kabul etse de, iPhone gelirindeki düşüşü döviz kurlarına bağlıyor. Ancak durumlar düzelecek. 2024 mali ilk çeyrek, genellikle iPhone satışları açısından en büyük olan Ekim’den Aralık’a kadar süren tatil dönemidir ve geçen yıl iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i üreten Foxconn tesisi çalışanları, pandemiyle ilgili bazı sorunlar yaşamış ve Apple’a 6 milyar dolarlık iPhone satışı kaybettirmişti.

Yorum yapın