Sony, Yeni Xperia Compact Telefonunu Çıkaracak mı?

Sony’nin Yeni Xperia Compact Telefonu Hakkında Sızıntılar

Yukarıdaki resim Sony Xperia 1 IV’ün bir gösterim amaçlıdır.

Kompakt Telefonlar Neden Daha Az Üretiliyor?

2023 yılında kompakt telefonlar, bir unicorn kadar nadir olsa da, yakın zamanda daha fazla üretiliyorlardı. Örneğin, Sony, “Compact” markası taşıyan bir seri yapardı ve adından da anlaşılacağı gibi daha küçük ve cepte taşınabilir boyutlarda olurdu. Ancak Sony, bu küçük telefonlardan en son 2018 yılında Sony Xperia XZ2 Compact’ı piyasaya sürdüğünden beri bu form faktörü ve cihaz adı ile geri dönüş yapma konusunda herhangi bir girişimde bulunmadı.

Sony’nin Yeni Telefonu Hakkında Sızıntılar

Bu arada, saygın bir ekran analisti olan Ross Young, Sony’nin yaklaşan telefonu hakkında ilginç bir kelime seçimi kullanarak bir şeyler paylaşmak için Twitter’a gitti. Maalesef analist, ekran mı yoksa telefonun gövdesi mi hakkında konuştuğunu belirtmiyor.

Young, “Next Sony Xperia Compact will be 6.05.” şeklinde tweet atarak Sony’nin yeni telefonunun 6.05 inç olacağını belirtiyor. (10 Nisan 2023)

Yeni Xperia Compact Telefonu Ne Kadar Kompakt Olacak?

Eğer Young, ekran hakkında konuşuyorsa, 6.05 inç çok da kompakt değil. Ancak günümüz telefonlarının boyut trendleri göz önüne alındığında, hala daha küçük bir telefon olarak kabul edilebilir. Örneğin, en iyi kompakt telefonlardan biri olan Asus Zenfone 9, 5.9 inçlik bir ekran boyutuna sahip. Terk edilmiş olan iPhone 13 mini ise 5.4 inçlik bir ekrana sahip. Günümüz standartlarına göre oldukça küçük bir telefon olan Galaxy S23 ise 6.1 inçlik bir ekrana sahip.

Bu örnekler göz önüne alındığında, Sony’nin iddia ettiği gibi ne kadar kompakt olacağı tam olarak bilinmese de, söz konusu yeni Xperia Compact telefonunun “Compact” serisinin geri dönüşü olup olmayacağı gerçek soru.

Yeni Telefon Xperia 5 Serisi’nin Bir Parçası Olabilir

Bir diğer olası senaryo ise Young’ın aslında Xperia 5 V’den bahsediyor olması. Young, söz konusu modelin Xperia 5 serisinin bir parçası olacağını belirtiyor.

Sony Xperia Compact Telefonu Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Sony’nin yeni telefonu hakkında ne kadar bilgi var?

Ross Young, Sony’nin yeni telefonunun 6.05 inç olacağını söyledi, ancak telefonun ne zaman piyasaya sürüleceği veya diğer özellikleri hakkında henüz kesin bir bilgi yok.

2. Sony neden kompakt telefonlar üretmiyor?

Telefon üreticileri, daha büyük ekranlı telefonları üretmenin daha karlı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bazı kullanıcılar hala daha küçük boyutlu telefonları tercih ediyorlar.

3. Sony’nin eski Compact serisi telefonları ne kadar küçüktü?

Sony, Compact serisi telefonlarında genellikle 4.6 inç ile 5 inç arasında ekran boyutları kullanırdı.

4. Hangi telefonlar günümüzde en kompakt olarak kabul ediliyor?

Asus Zenfone 9, iPhone 13 mini ve Samsung Galaxy S23, günümüzde en kompakt telefonlar olarak kabul ediliyor.

5. Sony’nin yeni Xperia Compact telefonu ne kadar kompakt olacak?

Şu anda, Sony’nin yeni telefonunun ne kadar kompakt olacağı tam olarak bilinmese de, Ross Young’ın söylediğine göre telefonun ekran boyutu 6.05 inç olacak.

Yorum yapın