Yarın bir ülkede akıllı telefonlar patlayacak – Test için yüksek alarm

İngiltere’deki Akıllı Telefonlar Yarın Acil Durum Alarmı Sesli Uyarısı Alacak

Akıllı Telefonlar Acil Durum Alarmı Testi İçin Hazırlanmalı

İngiltere’de yaşayan veya ziyaret edenler, yarın 23 Nisan’da, akıllı telefonlarında beklenmedik bir ses duyabilirler. Daily Mail’e göre, uyarı, İngiltere hükümetinin acil durum alarm sisteminin bir parçası olan ülke çapında bir akıllı telefon alarmıdır. Ancak hazırlıklı olunmalıdır yoksa yüksek sesli alarm, akıllı telefon sahipleri veya etrafta bulunan insanlar korkabilir ve hatta panikleyebilirler.

Test, ciddi bir tehdit durumunda, örneğin terörist saldırı, yıkıcı hava koşulları, sel ve yangın gibi doğal afetler veya çocuk kaybolması durumunda, ülkedeki insanların uyarılabilmesi için yapılmaktadır. Benzer ulusal testler ABD’de de yapılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) ve FCC tarafından yürütülen bir test, Erişilebilirlik Alarm Sistemi (EAS) ve Kablosuz Acil Durum Uyarıları (WEA) test edildiğinde, son ABD merkezli test hakkında son yazımız Eylül 2018’de yayınlanmıştı.

İngiltere’deki Akıllı Telefon Sahipleri Hazır Olmalı

Akıllı telefonlar, İngiliz Yaz Saati’nde saat 15.00’te titreşim eşliğinde 10 saniyelik bir alarm duyacak. Başbakan Rishi Sunak’ın yaşadığı 10 Downing Street’ten bir sosyal medya gönderisi, “Bu Pazar günü saat 3’te nerede olursanız olun, Acil Durum Uyarısı alacaksınız. Mobil telefonunuzun ana ekranında bir mesaj, 10 saniyeye kadar sürebilen bir ses ve titreşim alacaksınız. Hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.” şeklinde açıklama yaptı.

Alarmı Nasıl Kapatabilirsiniz?

Cihazın sesini kapatmak, alarmın çalmasını engellemeyecektir. Gerçek bir durumda, acil durum uyarıları sadece hayatı tehdit eden durumlarda kullanılacaktır.

İPhone sahipleri, Ayarlar > Bildirimler > Acil Durum Uyarıları Menüsü’ne giderek alarmı kapatabilirler. Ekranın alt kısmına kaydırın ve Hem Ciddi Hem de Acil Uyarıları devre dışı bırakın. Android cihaz sahipleri, Ayarlar’a giderek en üstteki arama çubuğuna Kablosuz acil durum uyarıları yazın. Uyarıları etkinleştirmeyi kapatın. Endişe edilen konu, alarmın kurbanları tarafından gizlenen telefonları suistimal edebileceğidir.

Gizli Telefonu Olan İstismar Mağdurları, Alarm Bittiğinde Uçak Moduna Almalı veya Kapatmalıdır

West Midlands Mağdurlar Komiseri Nicky Brennan, “Acil durum uyarı sistemi anlaşılabilir olsa da, bu ihtiyacı olanlar için kapatılabileceğine dair farkındalık yaratmak da önemlidir. Kendi güvenlikleri için gizli bir telefona sahip olan herkesi, bu uyarıları kapatmaya çağırıyorum.” dedi.

Alarmın Sesi Nasıl Kesilir?

Cihazın uçuş moduna alınması veya kapatılması, alarmın çalmasını engellemek için daha kolay bir yoldur. Alarm ayarlarını açık tutanlar, test bittiğinde aşağıdaki talimatları alacaktır: “Herkesin yapması gereken, mesajı kaydırmak veya telefonun normal şekilde kullanmaya devam etmek için ‘Tamam’ düğmesine tıklamaktır.”

Araç Kullananlar Alarmı Yok Saymalı

Hükümet, alarm çaldığında araç kullanırken tepki verilmemesi gerektiğini de uyarıyor. “Eğer araç kullanıyorsanız, gürültüye tepki vermemeli ve cep telefonunu alıp mesajla uğraşmamalısınız. Güvenli ve yasal bir yer bulmadan önce mesajı okumak için bekleyin. Yakınınızda durmak için güvenli veya yasal bir yer yoksa ve araçta başka kimse yoksa, canlı radyoya ayarlayın ve haber bültenlerini bekleyin.”

5 Benzersiz SSS Yanıtı

Yorum yapın