Türk Oyun Sektöründe En Popüler Oyunlar Belli Oldu!

Tam Boyutta Gör Gaming in Turkey tarafından yayınlanan Türkiye Oyun Sektörü Raporu, Türkiye’deki oyun sektörüne yapılan yatırımların arttığını ortaya koydu. Raporda, 2021 yılında 52 oyun firmasına 264.8 milyon dolarlık yatırım yapılırken, 2022 yılında bu rakamın yüzde 60 artarak 424.7 milyon dolara yükseldiği belirtildi. Ancak, artan kur nedeniyle yükselen oyun fiyatlarının satın alımları ve harcamaları olumsuz etkilediği ifade edildi.

Raporda ayrıca, ekonomik etmenlerin oyuncu davranışlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekildi. 2021 yılında ortalama dolar kurunun 8.9 TL iken, 2022 yılında 16.58 TL’ye yükseldiği ve bu nedenle bazı oyuncuların PlayStation Plus, Xbox Game Pass gibi abonelik sistemlerine yöneldiği belirtildi.

Türkiye oyun sektörüne yön veren ana etmenin mobil olduğu vurgulanan raporda, hyper-casual oyunların yerini casual ve midcore-casual oyunlara bıraktığı ifade edildi. Battle Royale, FPS, Yarış, Spor Strateji ve MOBA oyun türlerinin hala en popüler türler olduğu belirtilen raporda, mobilde Subway Surfer, PUBG Mobile, Roblox, 101 Okey Plus, Words Of Wonders, Free Fire, Mobile Legends, Genshin Impact, Kafa Topu 2 ve benzeri oyunların tercih edildiği, PC ve konsollara baktığımızda ise God Of War Ragnarok, Genshin Impact, PUBG, Lost Ark, VALORANT, LoL, CS: GO, Minecraft, Roblox, Call Of Duty gibi oyunların öne çıktığı ifade edildi.

Ancak, Türkiye’nin sektör değeri bakımından dünya sıralamasında 18. konumda olduğu 2021 yılında, 2022 yılında ciddi bir gerilemeyle 30. sıraya düştüğü ve toplam hasılatının neredeyse yarı yarıya düştüğü belirtildi. Son olarak, Türkiye’deki toplam oyuncu sayısının 44 milyona ulaştığı ve mobil oyuncuların en sevdiği oyun türünün yüzde 54 ile puzzle-trivia-kelime oyunları olduğu ifade edildi.

Yorum yapın