“Türk Telekom, Oyun Tutkunlarının Engellerini Kaldırıyor!”

Turk Telekom, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında engellilere yönelik geliştirdiği teknolojileri tanıttı. Günışığı Projesi, Sesli Adımlar ve Telefon Kütüphanesi projeleri ile dikkat çeken Turk Telekom, görme kaybı bulunan çocukların akranları ile birlikte aynı sınıfta eğitim görmesini kolaylaştırmak için TahtApp adlı bir uygulama geliştirdi. TahtApp, tahtaya yazılan yazıların tablet bilgisayar üzerinden görünmesini sağlayarak az gören çocukların tahtadaki yazıları önündeki tabletten kolaylıkla görmelerini sağlıyor. Turk Telekom, TahtApp’i gelecek sene 11 ilde 24 okula daha kurmayı planlıyor.

Turk Telekom’un ana destekçisi olduğu İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM), görme ve işitme engellilerin kolay şekilde AKM’yi gezebilmesi için Sesli Adımlar uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama ile AKM’nin tüm girişlerine, sinema, kütüphane, sergi salonu, restoranlar ve kafelere sesli ve görsel yönlendirme sağlanıyor. Engelli sanatseverler AKM’de erişilebilir sanat deneyimi yaşıyor.

Turk Telekom’un bir başka sosyal sorumluluk projesi olan Telefon Kütüphanesi ile kullanıcılar, 50 kategoride 3 binden fazla sesli kitap ve dünyaca ünlü 50 sesli betimlemeli tabloya mobil telefonları aracılığıyla rahatça ulaşabiliyorlar. Telefon Kütüphanesi ücretsiz sunduğu İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonlarıyla da engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor.

Turk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Engelli bireylerin eğitimden sanata kadar bilgiye eşit şartlarda erişebilmesi adına teknolojik çözümler sunmaya ve hayatın her alanında teknolojiyi faydaya dönüştüren çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. İnsanı odağımıza alan vizyonumuz doğrultusunda engelleri kaldıran projelerimizle Türkiye’ye değer katıyoruz” dedi.

Yorum yapın