X Bir Süper Uygulama Değil. Sadece Twitter

Elon Musk’ın kullanıcılarına son kez başparmağını kaldırması, Twitter’ın logosunu gülümseyen bir Shiba Inu’ya dönüştürmesiyle olmuştu – ki bu, Musk’ın yatırımcısı olduğu dogecoin kripto para biriminin değerini %30 artıran komik bir şaka idi. Bir sınıf davası hala devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta sonu, dünyanın en zengin adamı unvanını taşıyan Musk, platform için bir logo için topluluktan katkı istedi ve bu sabaha kadar şirket X adı altında yeniden markalandı – özür dilerim, X CEO’su Linda Yaccarino tweetledi – özür dilerim, x yapıyor – şirketin radikal bir şekilde yeniden hayal edildiğini ve “ses, video, mesajlaşma, ödeme/banka işlemleri” odaklı bir platform yaratıldığını, fikirler, mal ve hizmetler ve fırsatlar için küresel bir pazar yaratıldığını ve yapay zeka tarafından desteklendiğini belirtti.

Kullanıcıların, standart unicode X’e çok benzeyen yeni markayı işaret ettiği yeni marka, Musk’ın 1990’ların sonundan beri savunduğu bir kavramın en son örneğidir. İlk olarak x.com’da çevrimiçi bir banka kurmaya çalıştı, ancak şirketten atılınca, tek başarılı hizmeti olan PayPal adını aldı. 2017 yılında x.com alan adını satın aldığından beri, Musk vizyonu genişletti: mesajlaşma, e-ticaret, video ve şimdi de yapay zeka, hepsi tek bir platformda.

Yaccarino, “Bu dönüşümün kesin bir sınırı yok” dedi. “X, her şeyi sunabilen platform olacak.”

Ancak öyle olmayacak. Süper bir uygulama oluşturmak için, X’in tamamen yeni bir finansal teknoloji altyapısı oluşturması, düzenleyicileri kurallara tamamen uyarak kazanması ve Musk’ın yönetimi devralmasından bu yana Twitter’ı terk eden kullanıcılar ve reklamverenlerin güvenini kazanması gerekecek.

Imperial College Business School’da yapay zeka ve yenilik uygulamaları profesörü David Shrier, “Marka değeri azalan ve kullanıcı deneyimi azalan bir durumdaysanız, zaten yarışa üç tur geriden başlıyorsunuz.” diyor. “Bu, o zaman çalışmayan 23 yıllık bir iş planının, daha kötü bir piyasa pozisyonunda uygulanmasıdır.” diye ekliyor.

Herhangi bir süper uygulamanın temel dayanağı ödemeler olacaktır – insanların birbirlerine ödeme yapmalarına, işletmelere mal ve hizmetler için ödeme yapmalarına ve aynı şekilde para almalarına olanak tanımak. Ocak ayında, Twitter ABD’de işlemleri işleme lisansı için başvurular yapmaya başladı, bu girişimin 2020 yılında Twitter tarafından satın alınan Squad adlı başlatmanın liderliğinde gerçekleştirildiği bildirildi. Musk’ın göreve gelmesinin erken günlerinde Twitter ofisinde yerde yattığı ünlü bir resmini paylaşan Crawford, Şubat ayında işten çıkarıldı.

Pazar günü, Crawford, yeniden markalaşmaya gönderme yapan bir şekilde bir tweet attı. “Kurumsal seppuku: kendi ürününüzü veya markanızı yok etmek.” diye yazdı. “Genellikle, çekirdek işletme hakkında anlayış eksikliği veya müşteri deneyimine saygısızlık nedeniyle maliyet tasarrufu için yeni yönetim tarafından işlenir.” diye ekledi.

Teknoloji şirketleri, kullanıcılarından daha fazla gelir elde etmek ve platformları daha geniş ürün ve hizmet ekosistemlerine dönüştürmek için sıklıkla fintech’e girmeyi denemiştir. Uber ve Güneydoğu Asya’nın Grab ve Go-Jek gibi yolculuk paylaşım şirketleri, sürücülere ödeme yapmak ve kullanıcılardan ödeme almak için finans ürünleri başlattı. Meta, başarılı pazarlarında ödemeleri entegre etmek için birden fazla girişimde bulundu, ancak sınırlı etkisi oldu. Nisan ayında, Meta Brezilya’da WhatsApp üzerinden ödemeleri başlattı. Apple, Apple Pay’i Apple Card ve Apple Savings ile birleştirerek Apple Pay üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Yorum yapın