Yazın En İyi Şarkı Tercihlerimiz

Müzik bir spor gibidir ve yaz, sanatçılar için yılın en rekabetçi zamanıdır. Hangi müzisyen üstün gelecek? Hangi şarkı tekrar tekrar çalınacak? Hangi marş, güneş öpülmüş günlerimizin nostaljisine renk katacak? Yaz Şarkısı, en çok aranan ödüllerden biridir çünkü sonsuza kadar bizimle birlikte yaşar, hafızamızın güvenli bir şekilde mahzeninde saklanır. Bu, Temmuz ayının solgun ışığında en parlak ve kaygısız olduğumuz zamanlarda kim olduğumuzun bir hatırlatıcısıdır.

Ancak yarışma için metrikler hızla değişiyor. Müzik akış platformları içeriğe boğulmuş durumda. TikTok en iyi bildiğini düşünüyor (ama bilmiyor). Korkutucu bir kesinlikle, yapay zeka tarafından üretilen şarkılar ana akıma sızmaya başlıyor. Bununla birlikte, bu yılın yaz marşı için dokuz adayımız, algoritmanın şekerli emişine rağmen ayakta duruyor. Yapay olarak oluşturulmuş gelecek geleceğine rağmen dayanıklılar.

Bu da sadece tek bir soruyu ortaya çıkarıyor: Hangisi en üst sırayı hak ediyor?

“Sen Dilersin”, Flyana Boss

En iyi arkadaşlar Bobbi ve Folayan, Flyana Boss olarak tanınır. Üniversitede tanıştılar, ortak müzik zevkleri üzerine bağ kurdu ve “Sen Dilersin” adlı bir şarkı yazdılar. Şarkıda, “Ben şekerden, baharattan, kanekalon ve tarçından yapılmışım / Ben ve en iyi arkadaşım eş anlamlı gibi aynıyız” gibi akılda kalıcı sözler yer alıyor. İkili, TikTok’ta son zamanlarda viral oldu ve muhtemelen Disneyland, Chipotle veya Los Angeles sokaklarında koşarken onları görmüşsünüzdür. Flyana Boss’un hızını kısmanızı beklemeyin – yeni başlıyorlar.

“Padam Padam”, Kylie Minogue

Yazın en cazip teklilerinden biri olan “Padam Padam”, tutkulu bir dans pisti şarkısıdır. Kylie Minogue’un Eylül ayında çıkacak olan “Tension” adlı albümünde yer alıyor. Şarkı, tamamen sizi talep eden bir şeydir. Minogue şarkıda şöyle diyor: “Sanırım beni bu kulüpten çıkarma vakti geldi ve kelimelerimize ihtiyacımız yok.”

“Set the Roof”, Hudson Mohawke ve Nikki Nair ft. Tayla Parx

“Set the Roof”, tamamen atmosferik bir şarkıdır. Parlak, çıtırtılı sintezler ve en tatlı house ritmleri üzerine, şarkıcı ve Ariana Grande ile işbirliği yapan Tayla Parx – “Thank U, Next”i birlikte yazdı – mevsimin ruhunu çağırır. Yaz gibi, bu şarkıyı hiç bitmesini istemezsiniz. Yanında Nikki Nair’in 2022 Boiler Room setini de dinlemenizi öneririz.

“Lipstick Lover”, Janelle Monáe

Janelle Monáe’nin dördüncü albümü “The Age of Pleasure”, diasporik etkilerin tropikal bir harmanıdır ve ilk single’ı “Lipstick Lover” cinselliğin ihtişamıyla parlar. Monáe, ona “özgürsünen bir anatol” adını takmış ve bu isim uygun: güneş rengi reggae ritimleri üzerinde Monáe, cinsel tatmin yoluyla özgürleşme arayışına girer.

“YOLO”, Pheelz

Afrobeats ile birlikte, Nijeryalı yapımcı-dönüşen-hitmaker Pheelz, on yılın en sık kullanılan ifadelerinden birinin oynak bir yorumunu yapar. (Bu terim, Drake’in “The Motto” adlı şarkısında popüler hale gelmiş ve “sadece bir kez yaşarsın” anlamına gelir.) “Finesse” adlı 2022 hiti gibi, “YOLO”nun coşkusu bulaşıcıdır.

“Little Things”, Jorja Smith

Flörtöz, hızlı ve tatlı bir dokuya sahip olan “Little Things”, ev partinizin kaderi için ideal bir soundtrack’tir. Smith şarkıda şöyle söyler: “Beni yüksek hissettiren küçük şeylerdir, gel ve benimle gel ve geceyi geçir.” Peki?

“All My Life”, Lil Durk ft. J. Cole

Drill rapçi Lil Durk, kendine özgü mücadeleci duruşunu bir kenara bırakarak dayanıklılık üzerine düşünen bir meditasyon yapar. J. Cole’un da yardımıyla ve etkileyici bir çocuk korosu eşliğinde, “All My Life” tipik bir Durk şarkısı olmasa da, yine de bir hit şarkıdır ve Billboard Hot 100 listesinde bir numara olmuştur.

“Spirit 2.0”, Sampha

Altı yıl aradan sonra dönen ve Haziran ayında Londra ve New York’ta başarılı bir dizi konser serisinden sonra, Sampha “Spirit 2.0” ile dikkat çekiyor. Bu şarkıda, yas vadisinin ötesinde yaşamanın ne anlama geldiği üzerine derin bir düşünceye dalıyor (şarkıcı, 2017 çıkışlı “Process” adlı albümünün yayınlanmasından hemen önce annesini kansere kaybetmişti). Sampha’ya göre, şarkı “kendime ve diğer insanlara olan bağlantının önemini, sadece var olmanın güzelliklerini ve acı gerçeklerini” anlatıyor. Gerçekten etkileyici bir şarkı.

“America Has a Problem (Remix)”, Beyoncé ft. Kendrick Lamar

Yani, hadi ama – bu Beyoncé!

“Onurlu Bahsetmeler:” “Contact”, Kelela; “Done (Let’s Get It)”, Yaeji; “Anti-Curse”, Boygenius; “Pearls”, Jesse Ware; “Violet Chemistry”, Miley Cyrus; “Wilshire”, Tyler the Creator; “Just Relax”, Lola Brooke; “Calm Down”, Rema.

Bu yazın en iyi şarkılarından biri olabilecek bu dokuz şarkı, yazın ruhunu yansıtan ve dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatan güçlü ve eşsiz eserlerdir.

Yorum yapın