Trump’a 6 Ocak Kongre baskını yla ilgili yeni suçlamalar yöneltildi!

Trump, 6 Ocak Kongre Baskını İddianamesiyle İlgili Dört Yeni Suçlamayla Karşı Karşıya

Washington DC Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianamede, eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla dört yeni suçlama yöneltilmiştir. İddianamede, Trump’ın seçim sonuçlarıyla ilgili yalanlar yaydığı ve ABD’yi yanıltmak için komplo kurduğu ifade edilmektedir.

Trump’ın 3 Ağustos’ta hâkim karşısına çıkması beklenmektedir.

6 Ocak Kongre Baskını Hakkında

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştır. Bu baskında biri polis beş kişi hayatını kaybetmiştir. Eski Başkan Trump ise halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanmış, ancak Şubat 2021’de Senatodaki oylamada aklanmıştır.

Soruşturmalar Devam Ediyor

Trump hakkında yürütülen “6 Ocak Kongre Baskını” soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, 9 Haziran’da duyurduğu 49 sayfalık iddianamede, Trump’ı Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken gizli belgeleri yanında götürmek ve federal incelemeleri engellemekle suçlamıştır. Trump ise bu suçlamaları reddetmiştir.

Dava: Suçlamaları Reddetti

Trump, Washington DC’deki bir federal mahkemede, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla yürütülen “6 Ocak Kongre Baskını” soruşturmaları kapsamında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmemiştir. Trump, 5 Ağustos’ta hakim karşısına çıkmış ve kendisine yöneltilen dört suçlamayı da reddetmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Trump’a hangi suçlamalar yöneltilmiştir?
Trump’a “ABD’yi yanıltmak için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemek için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemeye teşebbüs” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma” suçlamaları yöneltilmiştir.

– Trump hakkında daha önce hangi suçlamalar yapılmıştır?
Daha önce, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “sus payı” ödediği iddiasıyla Trump hakkında suçlamalar yapılmıştır.

– Trump’ın dava süreci nasıl ilerleyecek?
Trump’ın 3 Ağustos’ta hâkim karşısına çıkması beklenmektedir. Davanın sonucu ise mahkeme sürecinin ilerleyişiyle belirlenecektir.

Yorum yapın