Underdog Şirketi, Q2’de büyük bir büyüme yaşarken Apple ve Samsung satışlarında düşüş görüldü

Smartphone Endüstrisi Hala Zor Bir Durumda

Samsung, Apple ve Xiaomi gibi tüm büyük şirketlerin satışlarının düştüğü bir dönemde, sadece iki üretici 2023’ün ikinci çeyreğinde satışlarını artırdı. Bu bilgi, analist firması Omdia tarafından açıklandı.

2023’ün ikinci çeyreğinde toplam 265.9 milyon ünite satıldı. Bu, bir önceki yıla göre %9.5’lik bir düşüş ve bir önceki çeyreğe göre %1.2’lik bir azalış anlamına geliyor.

Bu, art arda sekizinci çeyreklik yıllık düşüş ve covid döneminin etkileri, arz tarafındaki sorunlar ve enflasyonun tüketici talebine olan etkilerinin sonuçların zayıf olmasının arkasında olduğu söyleniyor.
Samsung, 53.3 milyon ünite göndererek bir numaralı pozisyonunu korudu, ancak bu rakam hala bir önceki çeyrekte Galaxy S23 serisi duyurulduğunda %11.5’lik bir düşüş ve 2022’ye kıyasla %14.3’lük bir düşüş anlamına geliyor. Mevcut durgunluk nedeniyle düşük kaliteli ve orta seviye telefonlara olan talebin azalması ve Galaxy A serisinin düşük satışları, satışların düşmesinin nedeni. Şirketin ikinci çeyrekteki pazar payı %20 idi.
Apple, Q2’de 43.2 milyon iPhone sattı, bu da bir önceki çeyreğe göre %24.6’lık bir düşüş ve bir önceki yıla göre %11.7’lik bir düşüş anlamına geliyor. Pazar payı %16 idi. Şirketin yüksek kaliteli iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri iyi performans göstermesine rağmen, ikinci çeyrekteki satışları artırmaya yardımcı olan standart modellere olan talep sönük.
Xiaomi, 33.2 milyon ünite satışla üçüncü sırada yer aldı, bu da geçen yıla göre %15.7’lik bir düşüş anlamına geliyor. Şirket, Çinli şirketler Oppo ve Vivo’dan sert rekabetle karşı karşıya ve en büyük pazarı olan Hindistan da küçülüyor. Bir olumlu nokta, diğer Çinli üreticilerin aksine, şirketin Batı Avrupa’da iyi performans göstermesi.

Oppo Group, OnePlus’ı da içeren şirketlerin yıllık sevkiyatı %10.5 düşerek 25 milyon üniteye düştü.

Orta Doğu, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Güney Asya’da telefon satan Itel, Tecno ve Infinix markalarının sahibi olan Çinli şirket Transsion Holding, Q2 2023’te en iyi performansı gösteren şirketti.

Transsion, altıncı sıraya düşen vivo’yu geride bıraktı.

Yıllık ve çeyreklik büyüme gösteren tek başka şirket Huawei oldu. 7.4 milyon toplam sevkiyatla, Q2 2023’te satış açısından onuncu büyük şirket oldu. Zorlu pazar koşullarına ve yoğun rekabete rağmen Huawei’nin iyi performans göstermesi takdir edilebilir, ancak portföyünde 5G telefon olmaması büyümeyi sürdürebilmesini engelleyebilir.

Omdia, mevcut çeyreğin ikinci çeyrekten daha iyi olmasını beklemiyor, ancak piyasanın dördüncü çeyrekten itibaren toparlanabileceğini düşünüyor.

Yorum yapın