Türkiye, İsrail güvenlik güçlerinin refakatinde Harem-i Şerif’e düzenlediği baskını kınadı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu eylemin uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiği belirtilerek, İsrail hükümeti derhal sorumluluk içinde davranmaya çağrıldı. Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in provokatif eylemi, Filistinliler arasında tepkiye neden oldu.

Türkiye, İsrail’in Harem-i Şerif’e düzenlediği baskını kınadı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı’nın güvenlik güçlerinin refakatinde gerçekleştirdiği baskının uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulandı. Ayrıca, İsrail hükümetinin Harem-i Şerif’in tarihi statüsüne meydan okumasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Bakanlık, İsrail hükümetini tarihi statüsüne uygun davranmaya ve provokatif eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

NE OLMUŞTU?

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif’e girdi ve Filistinlilere yönelik ırkçı ve şiddet yanlısı söylemlerde bulundu. Ben-Gvir daha önce de Mescid-i Aksa’ya girmişti. Türkiye, İsrail’in bu provokatif eylemlerini sert bir şekilde kınadı.

Sıkça Sorulan Sorular:
– İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı ne yapmıştı?
İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı, özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif’e girmişti ve Filistinlilere yönelik ırkçı ve şiddet yanlısı söylemlerde bulunmuştu.

– Türkiye ne açıklama yaptı?
Türkiye, İsrail’in Harem-i Şerif’e düzenlediği baskını kınadı ve İsrail hükümetini tarihi statüsüne uygun davranmaya ve provokatif eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

Yorum yapın