90’ların En Komik ve Romantik 10 Komedisi: Gülmekten Aşkı Unutacaksınız!

1990’lar, büyük yıldızların oynadığı romantik komedi filmleri için altın yıllardı ve türün en iyi örneklerinden bazıları bu dönemde ortaya çıktı. 1990’lar sinemasının öne çıkan birçok unsuru olsa da sinemalarda birbiri ardına gösterime giren romantik komediler bu döneme damga vurdu. Bu on yıl, sinemanın en tanınmış alt türlerinden biri olan ve her zaman sevilen romantik komediler için son derece verimli bir dönemdi. Bugün hala hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan onlarca film, seyircileri çılgın kahkahalar ve oldukça dokunaklı anlar arasında sürüklerken; Julia Roberts, Hugh Grant, Cameron Diaz gibi yıldız isimler de kendi kariyerlerinin en parlak çağına adım attılar. Sadece yıldızlarının kaçınılmaz çekiciliği değil; senaryolardan yardımcı oyunculara, müziklerden kostümlere ve büyük setlere kadar her şey izleyicilerin yıllar sonra bile arayacağı izleme deneyimleri yarattı. Hafta sonuna girerken, siz de listemizden klasik bir 90’lar romantik komedisi seçip nostalji dolu bir film keyfi yapabilirsiniz… İyi seyirler!

Notting Hill / Aşk Engel Tanımaz
Romantik anlarla dolu “Notting Hill” Richard Curtis imzalı senaryosu ve 90’lar romantik komedisi dendiğinde ilk akla gelen isimlerden Julia Roberts ile Hugh Grant’ın başrolde olmasıyla tam anlamıyla ikonik bir film. Üstelik bu yıldızların birlikte rol aldığı ilk ve tek film…Roberts’ın canlandırdığı Hollywood yıldızı ve Grant’ın canlandırdığı kitapçı arasındaki imkansız aşk, ikilinin muhteşem ekran uyumu sayesinde büyüleyiciydi. Her ikisinin de kendi komik anları olsa da filmin mizahını Rhys Ifans’ın Spike’ı gibi yardımcı karakterler yükseltti. 57. Altın Küre Ödülleri’nde üç dalda aday gösterilen “Notting Hill”, türün temel taşlarından biri haline geldi.

Pretty Woman / Özel Bir Kadın
“Pretty Woman”ın popüler kültürdeki etkisi o kadar büyük ki film, bir sahne müzikaline bile uyarlandı. Julia Roberts ve Richard Gere’ı çok iyi tanınan isimler haline getiren film aynı zamanda Roberts’ın En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı almasını sağladı. İki ana karakter arasında gelişen romantizmi komediyle harmanlayan film, bazı acı gerçeklerden de çekinmedi. Vivian’ın yeni bir hayata uyum sağlama çabası komik anlarla doluydu ancak kendi dünyası ile iş adamı Edward Lewis’in dünyası arasındaki çarpışma bir o kadar da dokunaklıydı.

You’ve Got Mail / Mesajınız Var
Tom Hanks daha çok ödüllere layık görülen dramatik çalışmasıyla gündeme gelen bir isim olsa da 90’larda birkaç başarılı romantik komedide rol aldı. “You’ve Got Mail” aile unsurları nedeniyle inkar edilemez derecede duygusaldı, ancak Hanks’ın karakteri Joe ile Meg Ryan’ın Kathleen’i arasındaki aşk ilişkisine dönüşen çatışma harika bir komediye yol açtı. İzleyiciler, Kathleen ve Joe’nun çevrimiçi olarak birbirleriyle konuştuklarını bilmelerine rağmen, onların kimliklerini birbirlerine açıklamamaları, gerçek hayattaki farklılıklarını izlemeyi daha da eğlenceli hale getirdi.

There’s Something About Mary / Ah Mary Vah Mary
“There’s Something About Mary”, çoğu romantik komediden biraz daha eksantrikti, ama onu tür içinde öne çıkaran da buydu. Film, Ben Stiller’ın karakteri Ted’in bir zamanlar aşık olduğu Mary’yi (

Yorum yapın