Elon Musk, X.com’nun artık Twitter.com’a yönlendiğini söylüyor.

Elon Musk, Twitter’ın ikonik mavi kuş logosunu “X” olarak değiştirmeyi planladığını söyledikten saatler sonra, şimdi X.Com’un Twitter.com’a yönlendirildiğini söylüyor.

Musk’ın en son tweet’inde, “http://X.com artık https://twitter.com/. adresine yönlendiriyor.” dedi. Ve bunun yanında, “Geçici X logosu bugün daha sonra yayınlanacak.” da belirtti.

Musk, gün içinde yaptığı bir tweet’te, yeni logoya Pazartesi günü hemen geçmeyi planladığını ve bunun küresel olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Musk, Pazar gününün erken saatlerinde şunları tweetledi: “Ve yakında Twitter markasına ve yavaş yavaş tüm kuşlara veda edeceğiz.”

AP, “X” adıyla uzun bir geçmişi olan Musk’ın bu değişikliğin şaşırtıcı olmadığını belirtti. Tesla CEO’su olan milyarder, geçen Ekim ayında “Twitter’ı satın almak, her şeyin uygulaması olan X’i yaratmanın bir hızlandırıcısıdır.” diye tweet atmıştı.

Musk’ın roket şirketi SpaceX’de bir X bulunmaktadır. Ve 1999 yılında Musk, şu anda PayPal olarak bilinen çevrimiçi finansal hizmetler şirketi olan X.com’u kurmuştur.

Musk, Pazar günü şunları tweetledi: “Hangi ince ipuçlarının bunu ortaya çıkardığından emin değilim, ama X harfini seviyorum.”

Twitter’ın logosu ve markası birçok kişi tarafından ikonik olarak kabul edildiğinden, aboneler bu değişikliği hoş karşılamayabilir. Zaten, rakipler olan Mastodon ve Bluesky’ye ve artık Threads’e olan abone kayıplarıyla birlikte, bu son hamle birçok kişi tarafından milyarder tarafından başka bir hevesli veya anlamsız hamle olarak görülecektir.

Musk, zaten aboneler ve analistler tarafından yaptığı diğer değişiklikler için eleştirildi.

Abonelerin yanı sıra, reklamverenlerin bu hamleye nasıl tepki vereceği henüz bilinmiyor, ancak logo ve marka değişikliği ile karşılaşmak aniden sunulmak, platformda olup olmamaları konusunda yeniden düşünmelerine neden olabilir. Birçok reklamveren, sosyal medya platformunu devralmasından sonra markalarına gelebilecek zarardan endişe duyarak, ilk aylarda kaçmıştı.

Aslında, reklamverenler, Musk’ın yaptığı çoğu değişikliği olumsuz bir şekilde görmüşler ve harcamalarını azaltmışlardır. Nefret içeriklerinin portalda yayılmasından dolayı, reklamverenler markalarının yanında oynamalarına izin verme konusunda çok dikkatli olmuşlardır.

Yeni Twitter logosu şöyle görünebilir.

Ancak, Musk için bazı iyi haberler var çünkü yeni rakip büyük bir sorunla karşı karşıya. Günlük aktif kullanıcılarının %70’ini kaybetmiş ve 13 milyona düşmüş durumda.

Yorum yapın