“Galaksiye Yolculuk Başlıyor: Starship Roketi Canlı Yayında Fırlatılıyor!”

Tam Boyutta Gör

SpaceX Starship, tarihin en büyük ve en güçlü roketi için geri sayımın sonuna yaklaşıyor. İnsanlığın derin uzay görevleri için kilit öneme sahip olan Starship, test uçuşuyla önemli bir kilometre taşı geride bırakacak. Test uçuşunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde, Starship’in dört ana hedefi tamamlanacak.

Starship’ın test uçuşunda birinci hedefi, Starbase istasyonundan sağlıklı bir kalkış gerçekleştirmek. İkinci hedefi, 235 kilometre irtifaya çıkmak ve ardından Super Heavy roketinin ayrılması. Super Heavy roketi ayrıldıktan sonra Meksika körfezine, denize sert iniş yapacak. Starship ise yoluna bir süre daha devam ettikten sonra atmosfere tekrar giriş yaparak Pasifik Okyanusu’na dalış yapmadan önce Dünya’yı neredeyse tam tur dönecek. Son olarak, Starship’in üst kısmının kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra suya inmesi bekleniyor.

Bu haftanın başında planlanan ilk test uçuşu, Super Heavy birinci aşama güçlendiricisindeki donmuş bir valf nedeniyle iptal edilmişti. Ancak, SpaceX bu kez test uçuşunu Türkiye saati ile 16:28’de gerçekleştirecek. Test uçuşunu canlı olarak izleyebilirsiniz, ancak bunun bir test olduğunu ve yaşanılabilecek aksaklıkların olasılık bakımından yüksek olduğunu unutmayın.

Starship, iki aşamadan oluşan 120 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir roket. Super Heavy, 69 metre uzunluğa sahipken Starship, 50 metre uzunluğa sahip. Super Heavy (ilk aşama) roketinde 33 Raptor motoru bulunuyor ve 17.6 milyon libre itme gücü oluşturuyor. Starship (ikinci aşama) ise altı Raptor motoruna sahip olacak ve toplamda 3.3 milyon libre itme gücü üretecek.

SpaceX Starship’in test uçuşu, insanlığın uzay keşfi için umut dolu bir adım olacak. Ancak, uzay keşfi her zaman olduğu gibi büyük riskler taşıyor. Bu nedenle, Starship’in test uçuşunun başarılı bir şekilde tamamlanması için tüm dünya adeta nefesini tutmuş durumda.

Yorum yapın