Reddit aynı olmayacak. İnternet de öyle olmayacak.

Bugün internetin korktuğu gün geldi. Belki aktif bir korku değil, herkesin geleceğini bildiği bir kıyamet değil, ama yine de neredeyse kaçınılmaz gibi görünen bir korku: Reddit’in büyüsü kayboldu. 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla, platformu gezinmek için kullanılan birçok mobil uygulama, Reddit’in API erişimi için ücret talep etme girişimi öncesinde dükkanı kapatıyor. Bu, üçüncü taraf geliştiricilerin topluluğu ne yaptığına yardımcı olan uygulamalar için fiyatlandırmanın yüksek olacağından rahatsız olan kullanıcılar ve moderatörlerin isyan haftalarının sonucudur. Karar geri alınsa bile, Reddit’in kültürünü sonsuza dek değiştiren bir an. Ve interneti de beraberinde değiştirdi.

Eğer tüm bunlar, API değişikliği kadar karmaşık bir şey için endişelenmek gibi geliyorsa, öyle değil. İnternette neyin emek olduğu ve toplulukların çalışmalarının para kazandırma girişimleri için nasıl kullanılabileceği konusunda giderek artan bir farkındalığın göstergesi olarak kabul edilebilir. Özellikle yapay zeka tarafından desteklenenler.

Şirket API değişikliğini Nisan ayında duyurduğunda, Reddit CEO’su Steve Huffman, hareketin ana nedenlerinden birinin Reddit arşivlerini AI eğitimi için kullanan şirketleri ödeme yapmaya zorlamak olduğunu “The New York Times” gazetesine söyledi. Huffman, “Reddit veri korpusu gerçekten değerli” dedi. “Ancak tüm bu değeri dünyanın en büyük şirketlerine bedelsiz olarak vermek zorunda değiliz.”

Ancak API için ücret talep etmek, sadece OpenAI, Google ve Reddit tartışmalarını yapay zeka sistemlerini eğitmek için kullanan diğer şirketleri etkilemiyor. Şirket değişikliği duyurulduktan sonra, Apollo ve Reddit Is Fun gibi popüler Reddit uygulamaları, ücretleri ödemek yerine kapanacaklarını duyurdu. Apollo geliştiricisi Christian Selig’in yıllık olarak 20 milyon dolara mal olacağını tahmin ettiği ücretler.

Reddit’in kararına protesto olarak, neredeyse 9.000 altreddit moderatörleri, bu ayın başlarında grupları özel hale getirdi, site üzerindeki konuşmaların canlılığını azalttı ve hatta Google arama sonuçlarını etkiledi. Hoffman, çalışanlara sızdırılan bir notta, bu sıkıntının “geçeceğini” söyledi, ancak Rory Mir, Elektronik Cephe Örgütü’nde topluluk organizasyonunun yardımcı direktörü, meslektaşım Boone Ashworth’e söylediği gibi, bu tür bir şeyin bir platformu mahvedebileceğini söyledi. “Twitter gibi, bir sosyal medya sitesi ölmeye başladığında büyük bir çökme olmaz, ancak kurslarını değiştirmezlerse yavaş bir aşınma olur” dedi.

Ve Twitter gibi, kullanıcıların, hatta sadece topluluğa vermeyi amaçlasalar bile, teknoloji şirketlerine verdikleri değeri fark etmelerine neden olan bir sarsıntıdır. Üçüncü taraf uygulamaları kurtarmaya adanmış bir altreddit’teki bir kullanıcı, “Reddit’in başlangıçta boş bir web sitesi olarak başladığını ve Hoffman’ın dijital oyuncağı olduğunu hatırlayın” diye özetledi. (Açıklama: WIRED, Condé Nast’ın bir yayınıdır. Condé Nast’ın ana şirketi olan Advance Publications, Reddit’te bir mülkiyet payına sahiptir.)

Yorum yapın