“Oyun Dünyasında Şok Tutuklama: Sahte Haber Üreticisi Yakalandı!”

Çinli yetkililer, ülkenin kuzeyindeki Gansu eyaletinde bir kişiyi ChatGPT adlı yapay zeka robotunu kullanarak sahte haber makaleleri yazdığı iddiasıyla gözaltına aldı. Bu tutuklama, Çin’in yapay zeka hizmetlerinin “yanlış bilgi” dağıtmak için kötüye kullanılmasını yasaklayan yeni yapay zeka karşıtı yönergeleri kapsamında yapılan ilk tutuklamalardan biri olarak görülüyor.

Hong soyadıyla tanımlanan şüpheli, yetkililerin “yanlış bilgi” olduğunu söylediği ölümcül bir tren kazasını anlatan haber makaleleri oluşturmak için OpenAI’ın popüler sohbet robotu ChatGPT’yi kullanmakla suçlanıyor. Yetkililer söz konusu haberin birden fazla versiyonunun 20 farklı hesaptan eş zamanlı olarak yayınlandığını tespit etti. Sahte haber Baidu’ya ait blog platformu Baijiahao’da yayınlandı.

Hong, ChatGPT’yi sahte içerikler için kullandığını ve bunu para kazanmak için yaptığını kabul ediyor. Ancak, ChatGPT para kazandırmıyor aksine şok edici zarara neden oluyor. Sahte makaleler kaldırılmadan önce 15,000’den fazla kez görüntülenmiş.

Çin, Hong’u kamu düzenini baltalamak, kamuya açık yerlerde kargaşaya neden olmak gibi geniş bir tanıma sahip olan “kavga çıkarmak ve provokasyon yapmakla” suçladı. Çin’de bu tip suçlamalar yanlış bilginin yayılması konusunda görülen bir şey. Bununla birlikte bu suçun cezası 5 ila 10 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabiliyor.

ChatGPT, Çin’de bir süredir erişime engelli durumda fakat VPN bağlantısı ile bu kısıtlamalar aşılabiliyor. Bu tutuklama, yapay zeka teknolojisinin doğru kullanımı ve yapay zeka hizmetlerinin kötüye kullanılmasına karşı alınan önlemleri tartışırken, yapay zeka ile ilgili yasal düzenlemelerin gerekliliğini de bir kez daha ortaya koyuyor.

Yorum yapın