Reddit Aynı Olmayacak. İnternet de Öyle Olmayacak.

Bugün internetin korktuğu gün geldi. Belki aktif bir korku değildi, herkesin geleceğini bildiği bir kıyamet değildi, ancak neredeyse kaçınılmaz gibi görünen bir korku: Reddit’in büyüsü kayboldu. 30 Haziran 2023 tarihi itibariyle, platformu gezinmek için birkaç mobil uygulama Reddit’in API’sine erişim için ücret talep eden yeni bir girişim nedeniyle kapanıyor. Bu, üçüncü taraf geliştiricilerin topluluğu ne yaptığı hakkında yardımcı olan uygulamaları yaratmaktan sorumlu olan uygulamaların fiyatlandırmayı ortadan kaldırmasının sonucudur. Karar geri çekilse bile, Reddit’in kültürünü sonsuza dek değiştiren bir an. Ve interneti değiştirdi.

Eğer bunların hepsi bir API değişikliği kadar karmaşık bir şey gibi geliyorsa, öyle değil. Bu, internet üzerindeki emeğin neyin oluşturduğuna dair giderek artan bir farkındalığın ve toplulukların çalışmalarının para kazanma girişimleri için nasıl kullanılabileceğinin bir göstergesidir. Özellikle yapay zeka tarafından desteklenenler gibi.

Şirket API değişikliğini Nisan ayında duyurduğunda, Reddit CEO’su Steve Huffman hareketin ana nedenlerinden birinin Reddit’in arşivlerini AI eğitiminde kullanan şirketleri ödeme yapmaya zorlamak olduğunu söyledi. Huffman, “Reddit veri birikimi gerçekten değerli” dedi. “Ancak tüm bu değeri dünyanın en büyük şirketlerine bedava vermek zorunda değiliz.”

Ancak API için ücret talep etmek, yalnızca OpenAI, Google ve diğer yapay zeka sistemlerini eğitmek için Reddit tartışmalarını kullanan şirketleri etkilemez. Şirket değişikliği duyurulduktan sonra, Apollo ve Reddit Is Fun gibi popüler Reddit uygulamaları, ücretleri ödemek yerine kapanacaklarını duyurdu, ki Apollo geliştiricisi Christian Selig’in yıllık olarak 20 milyon dolara mal olacağını tahmin etti.

Reddit’in kararına itiraz etmek için yaklaşık 9.000 alt-reddit moderatörü bu ayın başlarında grupları özel olarak değiştirdi, bu da site üzerindeki sohbetin canlılığını azalttı ve hatta Google arama sonuçlarını etkiledi. Hoffman, çalışanlara sızdırılan bir memoda bu tartışmanın “geçeceğini” söyledi, ancak Rory Mir, Elektronik Özgürlük Derneği’nde topluluk organizasyonunun başkan yardımcısı olarak meslektaşım Boone Ashworth’e söylediği gibi, bu tür bir şeyin bir platformu mahvedebileceğini söyledi. “Twitter gibi, bir sosyal medya sitesi ölmeye başladığında büyük bir çöküş olmaz, ancak rotalarını değiştirmezlerse yavaş bir aşınma olur” dedi Mir.

Ve Twitter gibi, bu tür bir sarsıntı, kullanıcıların teknoloji şirketlerine verdikleri değeri, hatta sadece topluluğa vermeyi amaçlasalar bile, fark etmelerini sağlar. Üçüncü taraf uygulamaları kurtarmaya adanmış bir alt-reddit’te bir kullanıcı, “Reddit’in başlangıçta boş bir web sitesi olarak başladığını ve Hoffman’ın dijital oyuncak evi olacağını unutmayın” dedi. (Açıklama: WIRED, Condé Nast’ın bir yayınıdır. Condé Nast’ın ana şirketi olan Advance Publications, Reddit’te bir mülkiyet payına sahiptir.)

Overall, the article discusses the recent changes made by Reddit, which includes closing down several mobile apps and charging for access to its API. This decision has caused user revolt and has shifted the culture of Reddit. The article also emphasizes the growing awareness of labor on the internet and how communities’ work can be exploited for profit, particularly through artificial intelligence. It highlights the impact of the API change on companies using Reddit discussions for AI training and popular Reddit apps that have chosen to shut down rather than pay the fees. The article mentions the protest actions taken by subreddit moderators and the potential consequences for the platform. It concludes by drawing parallels to Twitter and the realization of the value users provide to tech companies for free.

Yorum yapın