16 Yaş Altı Telefon Kullanımına Yasağı Öneren Grup, Akıllı Telefon Uygulamalarını ‘Bağımlılık Yapıcı’ Olarak Nitelendiriyor

U.K.’de Ebeveynler, Akıllı Telefonları Yasaklamak İstiyor

Bir ebeveyn grubu olan UsforThem, akıllı telefon uygulamalarını bağımlılık yapan bir teknoloji olarak nitelendirerek, 16 yaşından küçük çocukların akıllı telefon sahibi olmasını yasaklamayı öneriyor. Ayrıca, grup, sigara paketlerinde yer alan uyarılar gibi akıllı telefon paketlerine de uyarı etiketi eklenmesini istiyor. The U.S. Sun’a göre kampanya, ayrıca belirli uygulamalara bağımlılığı önlemek için İngiltere hükümetinin çocukların elde etmesini engelleme isteğine sahip milletvekilleri ve uzmanlar tarafından da destekleniyor.

Amerika’da da Hareket Başladı: 16 Yaşından Küçükler İçin Akıllı Telefon Yasaklaması

U.K.’nin en sert okul müdürü olarak bilinen Katharine Birbalsingh, The Sun’a verdiği röportajda, İngiltere’nin 16 yaşın altındakileri cinsel ilişki, alkol tüketimi, sigara içme, araç kullanma ve belirli filmleri izleme konularında yasakladığına dikkat çekerek, “16 yaşından küçüklere akıllı telefonların yasaklanması mutlak bir gerekliliktir” dedi. Ayrıca, “Ancak biz, akıllı telefonlar aracılığıyla bunlara ve çok daha kötü şeylere erişimi, ebeveynlerin bilgisi olmadan, beynlerini nasıl bozduğunu söylemeden kolaylaştırıyoruz.” diye ekledi.

Ünlüler de Kampanyaya Destek Veriyor

Bir okul yöneticisi, çocukların en iyi şekilde başarılı olabilecekleri koşulları yaratmaya çalışan bir okulu yönetir. Ancak Birbalsingh, belirli bir yaşın altındaki kişilerin kendi akıllı telefonlarına sahip olmamaları gerektiğini düşünen İngiltere’deki milli ünlülerden sadece biri. İngiliz oyuncu Sophie Winkleman, çocuklarını “teknoloji ağırlıklı okullardan” iki kez taşıdı ve UsforThem’ın 16 yaşından küçükler için akıllı telefon yasağı kampanyasını destekliyor.

Winkleman, Prens Michael of Kent’in oğlu Lord Frederick Windsor ile evli ve dijital dünyada bir sorunu olduğu için görünüyor. “Herhangi bir şekilde çevrimiçi olmak bağımlılık yapıcıdır,” diyor. Ayrıca, akıllı telefonların ve sosyal medya uygulamalarının (TikTok örneği veriliyor) sürekli kullanımının çocukların öğrenmesini engellediğini söylüyor. Oyuncu, “İnternet, korumasız bir şekilde çocukların tökezleyerek geçtiği toksik bir vahşi doğa. Kaliforniya’da yaşadım ve Silikon Vadisi’ndeki büyük isimlerle zaman geçirdim ve anlatıcı bir şekilde, onların çocuklarını ekranlardan uzak tutmadıklarını söyleyebilirim.”

Ebeveynler, iOS ve Android’de Çocuklarının Telefon Kullanımını Kontrol Edebilirler

Böyle bir kampanya İngiltere’de kabul görebilir mi? Sonuçta, birçok ebeveyn, çocuklarıyla gün boyunca iletişim kurabilmeleri veya acil durumlar için bir telefonun olması için 16 yaşın altındaki çocuklarına akıllı telefon sağlamaktan mutlu. Ancak, çocukların telefonlarında kullanabilecekleri uygulamaları sınırlamak için yasaklar dışında başka yollar da mevcut. Android telefonlarda, ebeveyn kontrolüne sahip olan DigitalWellbeing uygulaması varken, iPhone kullanıcıları için Screen Time aynı işlevi yerine getiriyor.

Screen Time’daki Aile Paylaşımını kullanarak, çocuğunuzun uygulama kullanımına sınır koyabilirsiniz:

  • Ayarlar’a gidin ve Screen Time’ı seçin.
  • Aile altında çocuğunuzun adını seçin.
  • Screen Time’ı açın ve Devam Et’i tıklayın.
  • Çocuğunuz için istediğiniz sınırları belirleyin veya Şimdilik Yapma’yı tıklayın.
  • Ekran Süresi Parolasını Kullan’ı tıklayın ve istendiğinde bir şifre girin. Onaylamak için şifreyi tekrar girin.
  • Apple Kimliğinizi ve şifrenizi girin. Bunu, şifrenizi unutursanız Ekran Süresi parolanızı sıfırlamak için kullanabilirsiniz.

DigitalWellbeing kullanıyorsanız, uygulamayı açın ve sayfanın alt kısmındaki Ebeveyn Denetimleri’ne yakın bir yerde, Ebeveyn Denetimlerini Ayarla adlı bir bağlantı göreceksiniz. Tıklayın ve yönergeleri izleyin. Ayarladıktan sonra, çocuğunuzun belirli bir uygulamada her gün harcayabileceği süreyi sınırlayabileceksiniz (Android aracılığıyla). Ayrıca, çocuğunuzun Android telefonunu, belirli uygulamaları kullanmak ve hatta yüklemek için onayınıza ihtiyaç duyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaptığı uygulama içi satın almaları yönetebilecek ve hatta telefonunu uzaktan kilitleyebileceksiniz.

Her İki Dünyanın En İyisi de Olabilir

Görüldüğü gibi, çocuklarınızla iletişim kurmaya devam etme yeteneğine sahip olabilirsiniz ve aynı zamanda, olgunlaşmaları için yeterince hazır hissetmediğiniz şeyleri yapmalarını engelleyerek, akıllı telefonlarını kullanmalarını sağlamak için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Ve hiçbir yasaklama gerekli değildir.

5 Sıkça Sorulan Soru

  1. 16 yaşından küçük çocuklar için akıllı telefon yasağı hangi ülkelerde uygulanıyor?

    Şu anda, hiçbir ülke tamamen 16 yaşından küçük çocuklar için akıllı telefon yasağı uygulamıyor. Ancak, bazı ülkeler, ebeveynlerin çocuklarının telefon kullanımını sınırlamalarına izin veren yasal düzenlemeler yapıyorlar.

  2. UsforThem’ın akıllı

Yorum yapın