FTC, Sahte İncelemeler Yapan Influencerları Cezalandıracak

Teknoloji Haber Editörü Olarak Hareket Etmek

Ne kadarınız internete başvuruyor, hangi dişçiyi arayacağınıza, akşam yemeği için nereye gideceğinize veya hatta hangi arabayı satın alacağınıza karar vermenize yardımcı olması için? Belki bu size şaşırtıcı gelmeyebilir çünkü günümüzde herkesin şüpheci olduğu düşünülür, ancak bazı etkileyiciler ve sosyal medya inceleyicileri her zaman dürüst değildir. Ve bazı etkileyiciler ve sosyal medya yıldızları, söyledikleri ürünün iyi özelliklerini tanıtmak için sadece para almaz, aynı zamanda rekabetin ürününü kötülemek için de para alır.

The Federal Trade Commission (FTC), bu konuları denetleyen ABD kurumu, tüketici incelemeleri ve tanıklıklarının kullanımıyla ilgili bir dizi önerilen kural ve ceza yayınladı (via The Register). Kurum, “tüketici incelemeleri veya tanıklıklarıyla ilgili belirli haksız veya yanıltıcı eylemleri veya uygulamaları yasaklayacak” olan “Tüketici İncelemeleri ve Tanıklıklarının Kullanımına İlişkin Kurallar” adlı bir liste yayınladı. Kurallar kabul edilirse, sahte incelemeler yayınlayanlar her bir sahte incelemenin bir tüketici tarafından görüntülendiği her seferinde 50,120 dolarlık bir para cezasıyla karşılaşacaklar.

FTC’ye göre, incelemelerin %4’ü sahte

Sahte incelemeler, kendilerini bir ürünün üreticisi veya satıcısıyla bağımsız bir şekilde göstererek tüketicileri ürünü satın almaya ikna etmeyi amaçlayan incelemelerdir. Bunun yerine, bu incelemeler şirket tarafından veya şirket adına çalışan biri tarafından yayınlanır. Bu yanıltıcı bir reklam olarak kabul edilir ve para cezasıyla karşı karşıya kalır.

FTC, “aldatıcı destekler ve incelemeler kullanan şirketler, zararlı iki katı bir darbe vurur. Tüketicileri, seçimlerini ödeme noktasında altüst eden yanıltıcı taktiklerle zarar verirler. Ve yasaya uyum sağlamak için çalışan dürüst rekabetçilerden iş çalarlar.” şeklinde bir açıklama yaptı. FTC’ye göre, incelemelerin %4’ü sahte, ancak üçüncü taraf bir firma olan Fakespot, iki yıl önce Walmart.com (%37,6) ve Amazon.com (%27,6) için bu sayının daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

FTC Tüketici Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, “sahte incelemelerle ilgili önerilen kurallarımız, dijital çağda aldatıcı reklamcılığa karşı tüm mevcut araçları kullandığımızı gösteriyor. Kural, ihlal edenlere sivil cezalar uygulayacak ve dürüst şirketler için rekabet ortamını dengelemeye yardımcı olmalı.” dedi.

Önerilen kurallar şunları içerir:

  • Sahte tüketici incelemeleri ve tanıklıkları satmak veya elde etmek.
  • Gerçek bir incelemeyi veya derecelendirmeyi yeniden amaçlama.
  • Pozitif veya negatif incelemeler satın almak.
  • Açıklanmayan içeriden incelemeler – baş pazarlama görevlilerinden “harika!” yorumları.
  • Şirketin kontrolü altındaki inceleme web siteleri.
  • Yasal olmayan inceleme bastırma – inceleyenleri tehdit etmek veya “sopa içinde sinek” hikayelerini gizlemek.
  • Sahte sosyal medya göstergeleri satmak – beğeniler, yıldızlar, takipçi sayıları vb.

Çevrimiçi incelemelerin paylaşıldığı bilinen sitelerden biri Yelp’tir. FTC belgeleri, Yelp’in “aldatıcı incelemeleri yazan işletmelere ve bireylere karşı sivil cezaları desteklediğini” belirtiyor. Ayrıca, kendi araştırmalarının yerel işletmelerle ilgili çevrimiçi incelemelere %83 oranında güvendiklerini ve %71’inin sahte çevrimiçi incelemeler için bir şirketle daha fazla iş yapmayacağını gösterdiğini söyledi. Yelp, sahte incelemeleri tespit etmeye yardımcı olmak için bir yazılım sistem kullandığını ve son zamanlarda incelemelerin %19’unu “önerilmeyen” olarak işaretlediğini belirtti.

FTC, her sosyal medya platformunu denetleyemeyeceğini söylüyor

Yelp, belirli sosyal medya platformlarında bulunan grupların sahte incelemelerin satın alınmasını, satılmasını veya değiştirilmesini kolaylaştırdığını söylüyor. Yelp’in yanı sıra, Google da FTC’nin önerilen kurallarını destekleyen bir şirkettir. Şirket, işletmelerin pozitif incelemeleri satın almak için çok fazla teşvikinin olduğunun bir kısmının sorun olduğunu söylüyor. Geçen yıl, Google Play Store’dan milyonlarca incelemeyi kaldırdı. 2021’de, Google Haritalar’da yayınlanan 1 milyardan fazla incelemenin 95 milyonunu kaldırdı çünkü politikalarını ihlal etti.
FTC, bireyler tarafından yapılan ihlalleri araştırmak için her sosyal medya sitesini tarayacak kadar büyük olmayacağını kabul ediyor. Bunun yerine, kurumun odak noktası reklamverenler ve ajansları olacak. Bununla birlikte, FTC, “bir bireysel destekçiye karşı önlem, belirli durumlarda uygun olabilir – örneğin, gerekli açıklamalar yapılmamasına rağmen uyarılara rağmen.” diyor.

Dolayısıyla, bir no-name yerden bir burger sipariş etmeye karar verdiğinizde, sosyal medyadaki beş yıldızlı bir inceleme nedeniyle, elinizde biraz İmodyum olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

Yorum yapın