Android 14 ile Uygulama Bildirimlerini Tam Ekran Engelleme Özelliği

Android 14 Beta 1 Sürümünde Yeni Özellik: Tam Ekran Bildirimleri İçin İzin

Android 14 Beta 1’de Yeni İzin

Android 14 Beta 1 sürümünde ortaya çıkan yeni özelliklerden biri, teknoloji gazetecisi Mishaal Rahman (9to5Google aracılığıyla) tarafından fark edilen yeni bir izindir. “Özel Uygulama Erişimi” ayarlarında, “tam ekran niyetleri” için yeni bir izin bulunuyor. Bu, aramalar, alarm sesleri ve toplantı hatırlatıcıları gibi tam ekran görünümü ile bildirimler gösterme yeteneği veren uygulamalara izin verme veya reddetme seçeneği sunar.

Tam Ekran Bildirimleri Sayfası

“Tam ekran niyetleri” sayfasında, hangi uygulamaların tam ekran bildirimleri ve açılır pencereler ekleyeceği görülebilir. Tam ekran bildirimleri varsayılan olarak etkinleştirilmiş gibi görünüyor ve iznin iptal edilmesi veya reddedilmesi, uygulamanın daha geleneksel boyutlu bir bildirim göstermesine neden olacaktır.

Yeni Özellik Nasıl Çalışır?

Rahman, yeni özelliğin nasıl çalışacağını ayarladığı bir alarm ile gösteren bir tweet attı. Tam ekran bildirimleri gönderme izni etkin olduğunda, alarm çaldığında bildirim ekranı genişleyerek tüm ekrana yayılmakta ve büyük harflerle saati göstermektedir. Tam ekran bildirim izni devre dışı bırakıldığında ise, tipik bir geleneksel bildirim (seçilen alarm sesi ile birlikte) kullanıcıya alarmın çaldığını bildiren bir bildirim olarak ekranda görünür.

Pixel Kullanıcıları İçin Ek Bilgiler

Bu özellikle ilgisi olmasa da Pixel kullanıcıları, iPhone kullanıcılarının yapamadığı bir şey olan bir alarm veya zamanlayıcıyı “dur” diyerek durdurabilirler. Tam ekran bildirim görünümünü kullanan Pixel kullanıcıları, alarmı durdurmak için ekranda bulunan kontrol çubuğunu sağa kaydırabilirler. (Sola kaydırmak erteleme işlevi gösterir).

Android 14 Beta 1 Hakkında Uyarı

Google, Android 14 Beta 1’i geçtiğimiz hafta yayınladı ve günlük sürücünüze yüklememenizi kesinlikle öneriyoruz, çünkü istikrarsızdır ve bazı kullanıcıların Pixel cihazlarını parmak izi sensörünü kullanarak açamamaları gibi birkaç sorun yaşanmıştır. Ancak, Pixel sahipleri bu durumda cihazlarına PIN veya desen kullanarak erişebilirler. Ayrıca, Duvar Kağıdı ve Stil uygulaması seçildiğinde çökmektedir.

Daha İstikrarlı Bir Sürüm İçin Bekleyin

Eğer daha istikrarlı bir Android 14 Beta sürümünü yüklemek istiyorsanız, Haziran ayında Beta’nın Platform Stabilitesine ulaşmasını beklemek en iyisidir. Bu zaman diliminde, tüm geliştirici API’leri ve temel sistem davranışları kesinleşmiş olur.

Yorum yapın