Apple, aktif olarak istismar edilen birkaç yazılım hatasını düzeltmek için iOS 16.6’yı yayınladı.

Apple, iOS 16.6 ve iPadOS 16.6’yı Yayınladı

Apple, iPhone için iOS 16.6 ve iPad için iPadOS 16.6’yı yayınladı. Güncellemeler, Apple Neural Engine’i etkileyen birkaç güvenlik açığını düzeltecek. Apple Neural Engine, CPU veya GPU’dan daha hızlı ve daha enerji verimli bir şekilde yerel dil işleme ve görüntü analizi yapmak için kullanılıyor. Bir uygulamanın, hedeflenen bir iPhone veya iPad üzerinde herhangi bir komut çalıştırabilmesine olanak tanıyan çekirdek ayrıcalıklarıyla keyfi kodu yürütebileceğini söylüyor.

Hangi Cihazlar İçin?

Bu yama, iPhone 8 ve sonraki modeller, iPad Pro (3. nesil) ve sonraki modeller, iPad Air (3. nesil) ve sonraki modeller ile iPad mini (5. nesil) için geçerli olacak. Find My uygulamasındaki bir güvenlik açığı, hassas konum bilgilerinin bir uygulama aracılığıyla ifşa edilmesine izin verebilir. Bu yama, iPhone 8 ve sonraki modeller, tüm iPad Pro modelleri, iPad Air 3. nesil ve sonraki modeller, iPad 5. nesil ve sonraki modeller, iPad mini 5. nesil ve sonraki modeller için kullanılabilir olacak.

Çekirdek Güvenlik Açıkları

Güncellemenin bir parçası olarak çekirdek için birkaç yama bulunuyor. Bu, bir işletim sisteminin çekirdek kısmıdır ve Apple, bu güvenlik açığıyla ilgili olarak iOS 15.7.1’den önceki sürümlerde aktif olarak istismar edildiği raporlarının farkında olduğunu söylüyor. Bu güvenlik açığıyla “bir uygulama, hassas çekirdek durumunu değiştirebilecek” ve saldırganların işletim sisteminin nasıl çalıştığını manipüle etmelerine izin verebileceklerini belirtiyor.

Apple iOS 16.6 Yayınladı

Apple, iOS ve iPadOS çekirdekleri için listelenen diğer olası saldırılar arasında saldırganların yetkilerini yükseltebilecek bir güvenlik açığı bulunuyor, bu da onlara standart kullanıcılardan daha fazlasını yapabilme yeteneği veriyor. Başka bir hata, kullanıcıların istedikleri özelliklere ve uygulamalara erişmelerini engelleyebilecek bir hizmet reddi saldırısına yol açabilir. Ve başka bir güvenlik açığı, bir saldırganın kök ayrıcalıklarına sahip olmasına izin verebilir. Bu, bir saldırganın bir iPhone veya iPad üzerinde bir arka kapı oluşturmasına, bir trojan eklemesine veya herhangi bir bilgiyi silmesine olanak tanıyabilir.

watchOS 9.6 de Bugün Kullanıma Sunuldu

Bugün ayrıca watchOS 9.6 da kullanıma sunuldu

Apple tarafından listelenen WebKit tarayıcı motoru için iki güvenlik açığı bulunuyor ve raporlara göre bir tanesi aktif olarak istismar ediliyor. Bu güvenlik sorunlarıyla ilgili olarak güncellemeyi şimdi yüklemek iyi bir fikir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidin ve talimatları izleyin. Bugün kullanıma sunulan diğer güncellemeler arasında watchOS 9.6, macOS 13.5 ve tvOS 16.6 bulunuyor.

SSS

 1. iOS 16.6 ve iPadOS 16.6 hangi cihazlar için geçerli?

  iPhone 8 ve sonraki modeller, iPad Pro (3. nesil) ve sonraki modeller, iPad Air (3. nesil) ve sonraki modeller ile iPad mini (5. nesil) için geçerlidir.

 2. Çekirdek güvenlik açığı nedir?

  Bir işletim sisteminin çekirdek kısmında bulunan bir zayıflıktır. Bu güvenlik açığı, saldırganların işletim sisteminin nasıl çalıştığını manipüle etmelerine izin verebilir.

 3. watchOS 9.6 hangi cihazlar için kullanıma sunuldu?

  watchOS 9.6, Apple Watch serisi için kullanıma sunuldu.

 4. WebKit tarayıcı motoru için güvenlik açığı nedir?

  WebKit tarayıcı motoru için güvenlik açığı, saldırganların kullanıcıların istedikleri özelliklere ve uygulamalara erişmelerini engelleyebilecek bir hizmet reddi saldırısına yol açabilir.

 5. Diğer güncellemeler nelerdir?

  Bugün kullanıma sunulan diğer güncellemeler arasında macOS 13.5 ve tvOS 16.6 bulunuyor.

Yorum yapın