Apple, #batterygate davasını çözebilmek için temyiz mahkemesindeki hakimin kararını kullanabilir

Apple, iPhone’ların hızını düşürdüğü için 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Mayıs 2020’de ABD Bölge Hakimi Edward J. Davila, davacılar ve Apple arasındaki bir toplu dava anlaşmasına ön onay verdi. Apple, etkilenen iPhone modellerindeki pil performansının düşmesi durumunda cihazların kapanmasını önlemek için iOS güncellemesi (10.2.1) gönderdi. Ancak, bu güncellemeyi cihaz sahiplerinin onayını almadan veya bilgilendirmeden gerçekleştirdi. Böylece, #batterygate olayı ortaya çıktı. Anlaşma gereği, Apple davacılara kadar 500 milyon dolar ödeme yapacaktı.

Müşterilere ödemeler yapılmaya başlandı

Şimdi bir hakim, ödemelerin yapılmasını engelleyen iki iPhone sahibinin itirazını reddederek ödemelerin dağıtımını engelleyen tek engeli kaldırdı. SiliconValley.com’a göre (AppleInsider aracılığıyla), 9. ABD Temyiz Mahkemesi bu kararı verdiğinden beri toplu dava anlaşması devam edebilecek.

İPhone sahipleri temsilcisi: 3 milyon talep alındı

İPhone sahiplerini temsil eden avukat Tyson Redenbarger, 3 milyon talep alındığını söyledi. Her davacının alacağı 65 dolarlık ödeme sadece bir tahmindir ve nihai rakam, alınan geçerli talep sayısına dayalı olacaktır. Redenbarger, bazı taleplerin hala değerlendirildiğini belirtti. Apple, davacılara 310 milyon ile 500 milyon dolar arasında ödeme yapmayı kabul etse de, şirket suçlamaları reddetti.

Batterygate skandalı Apple’ı iOS’e Batarya Sağlığı araçları eklemeye yönlendirdi

İPhone’unuzun pil sağlığını kontrol edin

Örneğin, iPhone 11 Pro Max’imi ilk başlattığımda, Batarya Sağlığı ve Şarj sayfasında maksimum kapasite %100’dü. Tüm bu yıllar boyunca, kapasite %83’e kadar düştü. Bu rakam %80’in altına düşerse, “Bataryanızın sağlığı önemli ölçüde bozuldu. Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı, pilin tam performansı ve kapasitesini geri getirmek için bataryayı değiştirebilir.” şeklinde bir mesaj alacağım.

İPhone’unuzun bataryasının sağlığını kontrol etmek için Ayarlar > Pil > Batarya Sağlığı & Şarj yolunu izleyin.

5 Sıkça Sorulan Soru

 1. Batterygate nedir?

  Batterygate, Apple’ın pil performansını düşüren bir iOS güncellemesi göndermesi ve bu güncellemeyi cihaz sahiplerinin onayını almadan gerçekleştirmesi nedeniyle ortaya çıkan bir skandaldır.

 2. Apple, Batterygate skandalı için ne kadar ödeme yapacak?

  Apple, Batterygate skandalı nedeniyle davacılara 310 milyon ile 500 milyon dolar arasında ödeme yapmayı kabul etmiştir.

 3. iPhone sahipleri ne kadar ödeme alacak?

  Her iPhone sahibi, 65 dolarlık bir ödeme alacak. Ancak, nihai ödeme miktarı, alınan geçerli talep sayısına bağlı olarak değişecektir.

 4. Batterygate skandalı Apple’ı ne yönlendirdi?

  Batterygate skandalı, Apple’ı iOS’e Batarya Sağlığı araçları eklemeye yönlendirdi. Bu araçlar, kullanıcıların iPhone bataryalarının sağlık durumunu kontrol etmelerini sağlar.

 5. iPhone bataryası nasıl kontrol edilir?

  İPhone’unuzun batarya sağlığını kontrol etmek için Ayarlar > Pil > Batarya Sağlığı & Şarj yolunu izleyin.

Yorum yapın