Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı, çocukların günlük mobil ekran süresini iki saate kadar sınırlamayı hedefliyor.

Çin’de Mobil Cihazlarda Ekran Süresi Sınırlamaları Getirilebilir

Çin’in Çevrimiçi Alan Yönetimi (CNN aracılığıyla) ülkedeki tüm mobil cihazların, akıllı telefonlar, uygulamalar ve uygulama mağazaları dahil olmak üzere, günlük ekran süresini sınırlayacak bir “küçük mod” özelliği sunmasını önerdi. Çin’in en üst düzey internet düzenleyicisi, küçüklerin günlük ekran süresinin yaşa bağlı olarak değişeceğini ve maksimum iki saatle sınırlanacağını belirtiyor.

Kurallar Halka Açık Tartışmaya Sunulacak

Öneri, 2 Eylül’e kadar halka açık tartışmaya açık olacak. Öneriye göre, bir cihaz “küçük mod”da olduğunda, uygulamalar belirlenen süre sınırlarına ulaşıldığında otomatik olarak kapanacak ve yaşa uygun içerik sunulacak. Bunun yanı sıra, 18 yaşın altındaki kişilere 10 pm-6 am arasında mobil cihazlarını kullanma izni verilmeyecek. Sekiz yaşın altındaki çocuklara günlük 40 dakika ekran süresi verilecek, sekiz ile on altı yaş arasındakilere tam bir saat izin verilecek. Günlük iki saatlik ekran süresi, on altı yaşın üzerindeki ancak on sekiz yaşın altındaki kişilere izin verilecek.

Çocukların Ekran Süresi Sınırlaması Tartışmalara Yol Açtı

Tüm Yaş Gruplarına Bildirim Gönderilecek

Tüm yaş gruplarına, 30 dakika sonra dinlenmeleri için bir bildirim gönderilecek. Öneri ayrıca mobil internet servis sağlayıcılarının “temel sosyalist değerleri yaymaya ve Çin milletine ait bir topluluk hissi uyandırmaya yönelik içerik” oluşturmasını istiyor. Amacı, Çinli küçüklerin hükümetin “istenmeyen bilgilere” verdiği maruziyeti azaltmaktır.

Ebeveynlerin Kontrolü Sağlanacak

İlginç bir şekilde, ebeveynler “küçük modu” geçersiz kılabilir ve bazı eğitim ve acil durum hizmetlerinin zaman sınırlarına uyması gerekmez. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin, internet bağımlılığını ciddi bir sosyal sorun haline getirmiş ve CNN tarafından tehlikeli “kamp tarzı tedavi merkezleri” olarak nitelendirilen tedavi imkanları sunmuştur.

Çin’deki ebeveynlerin bu konuda destekçi olduğu görülüyor. Çin’in Zhejiang eyaletinde yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen iki çocuk annesi bir kadın, “İyi olduğunu düşünüyorum. Bir yandan, birçok genç çocuk kendilerini beğendikleri bir şeyi izlerken durduramadığı için bu, onların gözlerini koruyabilir. Öte yandan, ebeveynlerin çocuklarının ekran süresini kontrol etmesi daha kolay olur. En önemlisi, küçük moddaki içerik daha pozitif ve sağlıklıdır.” dedi.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Hangi cihazlarda “küçük mod” özelliği olacak?

Cevap

2. Ekran süresi sınırlamaları hangi yaş grupları için geçerli olacak?

Cevap

3. Ebeveynler “küçük modu” geçersiz kılabilir mi?

Cevap

4. Hangi hizmetler zaman sınırlarına uymak zorunda değil?

Cevap

5. Mobil internet servis sağlayıcılarından beklentiler nelerdir?

Cevap

Yorum yapın