Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı, çocukların günlük mobil ekran süresini iki saate kadar sınırlamayı hedefliyor.

Çin, Mobil Cihazlarda Ekran Süresini Sınırlamayı Öneriyor

Çin İnternet İdaresi, “iyi ahlak” ve “sosyalist değerler” inşa ederken internet bağımlılığıyla mücadele etmek için (CNN aracılığıyla) tüm mobil cihazlarda, akıllı telefonlar, uygulamalar ve uygulama mağazaları dahil olmak üzere günlük ekran süresini sınırlayan bir “reşit olmayan modu” önerdi.

Çin’in en üst internet düzenleyicisi, ülkedeki reşit olmayanların günlük ekran süresinin yaşa göre değişeceğini ve maksimum iki saatle sınırlanacağını söylüyor.

Kurallar 2 Eylül’e kadar halka açık tartışmaya açık olacak

Öneriye göre, bir cihaz “reşit olmayan modunda” olduğunda, uygulamalar zaman sınırları aşıldığında otomatik olarak kapanacak ve yaşa uygun içerik sunulacak. Ek olarak, 18 yaşın altındaki hiç kimse 22:00-06:00 saatleri arasında mobil cihazını kullanamayacak. Sekiz yaşın altındaki çocuklar günlük 40 dakika ekran süresine izin verilirken, sekiz ile 16 yaş arasındakilere tam bir saat izin verilecek. 16 yaşın üzerindeki ancak 18 yaşın altındaki kişilere günlük iki saatlik ekran süresi izin verilecektir.

Çocuklarının Ekran Süresini Sınırlayan Düzenleme

Tüm Yaş Gruplarına Dinlenme Hatırlatması

Tüm yaş grupları, 30 dakika sonra kullanıcıları dinlenmeye çağıran bir bildirim alacak. Öneri ayrıca mobil internet hizmet sağlayıcılarının “çekirdek sosyalist değerleri yayma” ve “Çin milletinin bir topluluk duygusu geliştirmesi” için içerik oluşturmasını istemektedir. Hedef, Çinli reşit olmayanların hükümetin “istenmeyen bilgi” olarak adlandırdığı şeylere maruz kalma süresini azaltmaktır.

Ebeveynlerin “Reşit Olmayan Modunu” Geçersiz Kılabilmesi

İlginç bir şekilde, ebeveynler “reşit olmayan modunu” geçersiz kılabilir ve bazı eğitim ve acil durum hizmetlerinin zaman sınırlarına uyması gerekmez. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olmasına rağmen ülke, CNN’in tehlikeli “kamp tarzı tedavi merkezleri” olarak nitelendirdiği internet bağımlılığını ciddi bir sosyal sorun haline getirmiştir.

Çinli Ebeveynler Çocukların Ekran Süresini Kontrol Etmeyi Destekliyor

Doğu Çin’in Zhejiang eyaletinde yaşayan ve ismini vermek istemeyen iki çocuk annesi bir kadın, “İyi olduğunu düşünüyorum. Bir yandan çocukların kendilerini beğendikleri bir şey izlerken durduramaması nedeniyle gözlerini koruyabilir. Öte yandan, ebeveynler olarak çocuklarımızın ekran süresini kontrol etmek daha kolay olacak. En önemlisi, reşit olmayan moddaki içerik daha olumlu ve sağlıklıdır.” dedi.

Teknoloji haber editörü olarak, Çin’in mobil cihazlarda ekran süresini sınırlama önerisini değerlendirdik. Öneriye göre, reşit olmayanlar için bir “reşit olmayan modu” oluşturulacak ve günlük ekran süresi yaşa göre sınırlanacak. Bu düzenleme, Çinli reşit olmayanların istenmeyen bilgilere maruz kalma süresini azaltmayı hedeflemektedir.

  Sıkça Sorulan Sorular

 1. Çin’deki mobil cihazlarda ekran süresi sınırlaması neyi amaçlıyor?

  Çin, mobil cihazlarda ekran süresini sınırlayarak reşit olmayanların istenmeyen bilgilere maruz kalma süresini azaltmayı hedefliyor.

 2. Öneriye göre, hangi yaş grubuna kaç saatlik ekran süresi izin verilecek?

  Öneriye göre, sekiz yaşın altındaki çocuklara günlük 40 dakika, sekiz ile 16 yaş arasındakilere bir saat, 16 yaşın üzerindeki ancak 18 yaşın altındakilere ise iki saatlik ekran süresi izin verilecektir.

 3. Ebeveynler “reşit olmayan modunu” geçersiz kılabilir mi?

  Evet, ebeveynler “reşit olmayan modunu” geçersiz kılabilir.

 4. Bu düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek?

  Çin’in mobil cihazlarda ekran süresini sınırlama düzenlemesi hakkında henüz bir tarih belirlenmemiştir.

 5. Çinli ebeveynler bu düzenlemeyi nasıl karşılıyor?

  Çinli ebeveynler, çocuklarının ekran süresini kontrol etmeyi desteklediklerini belirtmişlerdir.

Yorum yapın