Yalan İncelemeler Yapan Influencerlara FTC Önerisi!

Gizli reklamlar ve sahte incelemeler hakkında FTC tarafından yeni kurallar önerildi

Dişçiye gitmek için internete başvuran kaç kişisiniz, akşam yemeği için nereye gideceğinizi belirlemek için veya hatta hangi aracı satın alacağınıza karar vermek için? Belki de herkesin günümüzde nasıl kuşkulu olduğunu düşünerek bu size çok da şok olmayacak, ancak bazı etkileyiciler ve sosyal medya inceleyicileri her zaman dürüst değiller. Ve bazı etkileyiciler ve sosyal medya yıldızları yalnızca bir ürünün iyi özelliklerini tanıtmak için ödeme almakla kalmıyor, aynı zamanda rekabetin ürününü eleştirmek için de ödeme alıyor.

FTC, tüketicilerin incelemelerini korumak için yeni kurallar öneriyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda görevli kuruluşu olan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), “Tüketici İncelemeleri ve Tavsiyeleri Kullanımı Hakkında Kurallar” adlı bir liste yayımladı ve bu kurallar, “tüketici incelemeleri veya tavsiyeleri içeren belirli belirtilmiş haksız veya aldatıcı eylemleri yasaklayacak” diyor. Kurallar kabul edilirse, sahte incelemeler yayınlayanlar tüketici tarafından görüldüğünde her bir sahte inceleme için 50.120 dolarlık bir ceza ile karşı karşıya kalacak.

FTC’ye göre, incelemelerin %4’ü sahte

Sahte incelemeler, ürünü üreten veya satan şirketten bağımsız olduklarını iddia ederek tüketicileri ürünü satın almaları konusunda ikna etmeye çalışan incelemelerdir. Bunun yerine, bu incelemeler şirket tarafından veya şirket adına çalışan biri tarafından yayınlanır. Bu, yanıltıcı bir reklam olarak kabul edilir ve bir cezaya tabi tutulur.

FTC, sahte incelemeleri engellemek için yeni kurallar öneriyor

FTC tarafından önerilen kurallar şunları içerir:

  • Sahte tüketici incelemeleri ve tavsiyeleri satmak veya elde etmek.
  • Gerçek bir incelemeyi veya puanlamayı yeniden kullanmak.
  • Olmumlu veya olumsuz incelemeleri satın almak.
  • Açıklanmayan içeriden incelemeler – baş pazarlama görevlilerinden “harika!” ifadesi yok.
  • Şirket kontrolündeki inceleme web siteleri.
  • Sahte sosyal medya göstergeleri satmak – beğeniler, yıldızlar, takipçi sayıları vb.

FTC, sosyal medya platformlarını her zaman denetleyemeyeceğini söylüyor

FTC, her sosyal medya sitesini bireysel ihlallere karşı kontrol etmekle görevli olmayacağını kabul etmektedir. Bunun yerine, ajansın odak noktası reklamverenler ve ajansları olacaktır. Bununla birlikte, FTC, “uyarılar olmasına rağmen gerekli açıklamaları yapmayan bir endorser’a karşı harekete geçmek belirli durumlarda uygun olabilir.” diyor.

Yelp ve Google, sahte incelemelerle mücadeleyi destekliyor

Yelp gibi birçok site, kullanıcılar tarafından yapılan incelemeleri sunmaktadır. FTC belgelerine göre, Yelp, “yanıltıcı incelemeleri yazan işletmelere ve bireylere karşı para cezalarının desteklenmesini” sağlamaktadır. Ayrıca, kendi çalışmalarının, tüketicilerin yerel işletmelerle ilgili çevrimiçi incelemelere %83 güvendiğini ve %71’inin sahte çevrimiçi incelemeler için bir şirketle artık iş yapmayacağını gösterdiğini belirtti. Yelp, sahte incelemeleri tespit etmeye yardımcı olan bir yazılım sistemini kullandığını ve son zamanlarda incelemelerin %19’unu “tavsiye edilmez” olarak işaretlediğini söylüyor.

Değerlendirme siteleri ve sosyal medya platformlarında sahte incelemeler bulunuyor

Yelp’in yanı sıra, Google da FTC’nin önerdiği kuralları destekleyen diğer bir şirkettir. Şirket, işletmelerin olumlu incelemeleri satın almaya çok fazla teşvikinin olduğunu belirtiyor. Geçen yıl, Google Play Store’dan milyonlarca incelemeyi kaldırdı. 2021 yılında, Google Haritalar’da yayınlanan 1 milyar incelemenin 95 milyonunu ihlal ettiği için kaldırdı.

Sahte incelemelerle mücadelede FTC’nin yetki sınırlı

FTC, bireyler tarafından yapılan ihlalleri bulmak için her sosyal medya sitesini tarayacak yetkiye sahip olmayacağını kabul ediyor. Bunun yerine, ajansın odak noktası reklamverenler ve ajansları olacaktır. Bununla birlikte, FTC, “uyarılar olmasına rağmen gerekli açıklamaları yapmayan bir endorser’a karşı harekete geçmek belirli durumlarda uygun olabilir.” diyor.

Güvenilir incelemeler için dikkatli olun

Sosyal medyadaki beş yıldızlı bir inceleme nedeniyle çevrimiçi olarak hiç duymadığınız bir yerden burger sipariş etmeye karar verdiğinizde, yanınızda bir Imodium bulundurduğunuzdan emin olmanızda fayda var.

Yorum yapın