TikTok’un ABD kullanıcı verilerine Çin Komünist Partisi özel erişim sağlıyor

ByteDance şirketinin bir iştiraki olan TikTok’un eski baş mühendisi Yintao “Roger” Yu, eski işverenine karşı dava açarak, ABD’deki mühendislik başkanı olarak işten çıkarıldığını iddia ediyor. Bloomberg’e göre, Yu, ByteDance’deki “açıkça yasa dışı davranışlar” ile ilgili patronlarına şikayette bulunduktan sonra kovulmuş. Yu tarafından yapılan bir iddiaya göre, Çin Komünist Partisi, TikTok uygulaması tarafından üretilen tüm verilere “üstün erişim” sağlayan şirket içinde bir “arka kapı kanalı” bulunuyor.

Eski ByteDance yöneticisi, Çin Komünist Partisi’nin ABD kullanıcı verilerine erişimi olduğunu kabul ediyor

34 eyalette hükümet cihazlarında TikTok’u engellemeye başladıklarında, ABD’li yasama organları ve yetkililerinin korktuğu tam olarak budur. Geçen ay Montana, TikTok’un eyalet sınırları içinde kişisel cihazlarda kullanılmasını yasaklayan ve uygulamanın eyaletteki herhangi bir uygulama mağazasında sunulmasını da engelleyen bir yasa tasarısı çıkardı. Vali hala yasa tasarısını onaylamalı ve onaylanması halinde 2024’ten itibaren yürürlüğe girecektir.
\"Eski

Eski ByteDance yöneticisi, Çin Komünist Partisi’nin şirket içinde arka kapı kanalı olduğunu iddia ediyor

.

ByteDance, dava karşısında “temelsiz” olarak nitelendirerek, dava karşısında kesinlikle mücadele edeceğini söyledi. Şirket ayrıca Yu’nun şirkette sadece bir yılın altında çalıştığını belirtti. Çin teknoloji firmasının sözcüsü ayrıca, “ByteDance, diğer şirketlerin fikri mülkiyetine saygı duymayı taahhüt eder ve veri toplama işlemimiz endüstri uygulamalarına ve küresel politikamıza uygun olur” dedi.

Yu, TikTok’un telif hakkı ihlalleri yaptığını iddia ederek şirketteki üstlerine yaklaşmıştı. Ayrıca ByteDance’ı, ölçümleri iyileştirmek için uygulamadaki kullanıcı sayısını sahte göstermekle suçladı. Ve ByteDance’ın Çin Komünist Partisi’nin propagandasını yaymaya yardımcı olduğunu da iddia etti. Dava, Yu’nun TikTok CEO’su Shou Chew’un Mart ayında Kongre’de verdiği ifadeye karşı “yanıltıcı” olduğunu söyledi, çünkü Yu gerçeği bildiği halde Chew’un CCP ile olan bağlantıları hakkında yanlış ifade verdiğini iddia ediyor.
Davasında Yu, Çin hükümeti tarafından kontrol edilen özel bir komitenin şirkette bir rolü olduğunun ByteDance içinde bilindiğini ancak komitenin ByteDance için çalışmadığını söyledi. “Komite, tüm şirket verilerine, hatta ABD’de depolanan verilere bile üstün erişimi korudu. Yurt dışından erişime ilişkin eleştiriler aldıktan sonra, Çin’deki bireysel mühendisler ABD kullanıcı verilerine erişmekten kısıtlandı, ancak Komite erişimine devam etti.”

Yu’nun iddiaları ByteDance’ın Kongre’ye gönderdiği son mektupla çelişiyor

Bu, ByteDance’ın bu ay Kongre’ye yazdığı yazışmalarla çelişiyor. ByteDance, ABD kullanıcı verilerini hiçbir zaman Çin hükümetiyle paylaşmadığını ve CCP’nin ByteDance’tan bunu talep etse bile yapmayacağını iddia ediyor. Çin’de hükümetin, Çinli teknoloji şirketlerine casusluk yapmalarını talep etme izni var. TikTok, ABD kullanıcı verilerini Oracle sunucularında korunarak ABD operasyonlarından ayrı tuttuğunu iddia ediyor.

Şikayet ayrıca, TikTok’un rakip platformlardan videoları çalmak için yazılım kullandığı ayrıntılarına da giriyor. “Bu eylemler, içerik oluşturucularının izni olmadan alındı ve yerleşik çevrimiçi video barındırma web sitelerine karşı kazanmak için yasa dışı bir çaba temsil ediyordu”, diye belirtildi. Yu, TikTok’un içerik oluşturucularının izni olmadan diğer sosyal medya sitelerinden içerik çıkarmayı durdurması için San Francisco Yüksek Mahkemesi hakimine emir vermesini istiyor.

California sakini olan Yu, ByteDance tarafından işe alındı, hisse opsiyonları verildi ve kendi şirketinin fikri mülkiyeti karşılığında 600.000 dolarlık bir ödeme garanti edildi. Ancak sözleşme, en az iki yıl ByteDance’ta çalışmasını gerektiriyordu. Şirket, baş sayıda azalma nedeniyle onu iki yıldan önce de bıraktı; ancak hisse opsiyonlarının verildiğini, ancak hiçbir zaman almadığını söylüyor.

Yu’nun iddiaları, TikTok ve ByteDance’ın son iki yönetimin her ikisi tarafından da saldırıya uğradığı Washington D.C.’de geniş yankı bulabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. TikTok’un Çin Komünist Partisi ile bağlantısı nedir?

Eski ByteDance yöneticisi Yintao “Roger” Yu, Çin Komünist Partisi’nin şirket içinde bir arka kapı kanalı olduğunu iddia etti.

2. ByteDance, Yu’nun iddialarına nasıl yanıt verdi?

ByteDance, Yu’nun iddialarını “temelsiz” olarak niteledi ve dava karşısında kesinlikle mücadele edeceğini söyledi.

3. TikTok’un veri güvenliği nasıl sağlanıyor?

TikTok, ABD kullanıcı verilerini Oracle sunucularında korunarak ABD operasyonlarından ayrı tuttuğunu iddia ediyor.

Yorum yapın