Tinder, Sizi Kucaklayacak Birini Bulmanız İçin Yapay Zekayı Kullanıyor

Tinder, Yapay Zeka Kullanarak Profil Seçimine Yardımcı Olacak

Teknoloji haber editörü olarak hareket eden biri olarak, en son uygulama Tinder’ın (iOS, Android) yapay zeka (YZ) kullanımını test eden son uygulama olduğunu söyleyebilirim. Sitenin kullanıcılarından bazılarına göre, uygulamada bulunan tek zeka bu olabilir. Ancak, bu başka bir gün için başka bir hikaye. The Guardian‘a göre, Tinder, kullanıcıların uygulamada hangi fotoğraflarının yayınlanması gerektiğine karar vermelerine yardımcı olacak bir YZ özelliği üzerinde çalışıyor.

Tinder’ın Ebeveyn Şirketi: Match Group

Tinder’ın ebeveyn şirketi Match Group’un CEO’su Bernard Kim, analistler ve yatırımcılarla yaptığı bir konferans görüşmesinde, “Gerçekten inanıyorum ki YZ, kullanıcılarımızın kişiliklerini gerçekten sergileyen daha etkili bir şekilde daha iyi profiller oluşturmalarına yardımcı olabilir.” dedi. Kullanıcıların en iyi özelliklerini yansıtan bir fotoğraf seçmelerine yardımcı olmak için YZ kullanmanın aynı zamanda “rahatsızlığı ortadan kaldıracağını” da söyledi.

Match Group’un Diğer YZ Kullanımları

Match Group, Tinder’ın 75 milyon aktif kullanıcısı olduğunu belirterek, bu hafta hissedarlara bir mektup dağıttı ve uygulamadaki diğer olası YZ kullanımları hakkında yazdı. Bunlar arasında, kullanıcılara daha uygun içeriği sunmak için YZ’yi kullanma ve sonuç olarak kullanıcı deneyimini iyileştirme bulunuyor. Bu da sağa kaydırma (potansiyel eşleşme) sayısını artırabilirken sola kaydırma (potansiyel eşleşmeyi reddetme) sayısını azaltabilir.

Tinder’ın YZ’yi Kullanarak Kullanıcı Profillerini İyileştirme Yolları

Ve ChatGPT ve Bard gibi generatif YZ, Tinder abonelerine potansiyel tarihlerini çekmek için kullanılan biyografileri yazmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu henüz test aşamasında olup sadece test pazarlarında mevcuttur. Tinder kullanıcılarının, Tinder profillerinin “ilgi alanları” ve “ilişki hedefleri” bölümleri için kişisel metinler yazmalarına yardımcı olmak için sohbet botunun konuşma becerileri kullanılması hedeflenmektedir. Tinder’ın baş ürün sorumlusu Mark Van Ryswyk, bir anketin Tinder kullanıcılarının üçte birinin profilini yazmalarına “kesinlikle” yardımcı olmak için generatif YZ’yi kullanacaklarını gösterdiğini söyledi.

Diğer YZ Tabanlı Arkadaşlık Uygulamaları

Teaser AI (iOS) gibi diğer YZ tabanlı arkadaşlık uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu uygulama, bir profil üzerinde sağa ya da sola kaydırmadan önce potansiyel bir tarihle konuşmanıza olanak tanır. Blush (iOS, Android) adlı başka bir YZ yüklü uygulama ise kullanıcıların bir sohbet botuyla konuşarak “ilişki ve yakınlık becerilerini” pratiğe dökmesine olanak tanır.

Çevrimiçi arkadaşlık profillerinizi geliştirmek için YZ kullanmak bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Arkadaşlık uygulaması Inner Circle’ın iletişim müdürü Crystal Cansdale’a göre, “Güvenlik bu konuda büyük bir endişe kaynağıdır. Dolandırıcılardan, spamcılardan ve sahte profillerden bahsetmek bile istemiyoruz. Tüm sektör, YZ’nin insanları kandırmak için nasıl kullanılabileceği konusunda endişelidir.”

Yorum yapın