Tinder, Sizi Kucaklayacak Birini Bulmanızda Yardımcı Olacak AI’ı Benimsiyor

Tinder, Yapay Zeka İle Fotoğraf Seçimi Yapacak

Arkadaşlık uygulaması Tinder (iOS, Android), yapay zeka (YZ) kullanımını test eden son uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Siteyi kullanan bazı kişilere göre, uygulamada bulunan tek zeka yapay zeka olabilir. Ancak, bu başka bir hikaye. The Guardian‘a göre, Tinder, kullanıcıların hangi fotoğrafının uygulamada paylaşılması gerektiğine karar vermelerine yardımcı olmak için YZ kullanacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Tinder’ın Ebeveyn Şirketi, Yapay Zekayı Profil Geliştirmek İçin Kullanmayı Planlıyor

Tinder’ın ebeveyn şirketi Match Group’un CEO’su Bernard Kim, analistler ve yatırımcılarla yapılan bir konferans çağrısında şunları söyledi: “Gerçekten YZ’nin kullanıcılarımıza kişiliklerini daha iyi yansıtan daha verimli bir şekilde daha iyi profiller oluşturmalarına yardımcı olabileceğini düşünüyorum.” En iyi özelliklerini yansıtan bir fotoğraf seçmek için YZ kullanmanın aynı zamanda “rahatsızlık yaratmayı ortadan kaldıracağını” söyledi.

Tinder, Yapay Zekayı Doğru İçeriği Doğru Kullanıcıya Sunmak İçin Kullanmayı Planlıyor

Tinder’ın 75 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu belirten Match Group, bu hafta hissedarlara bir mektup dağıttı ve YZ’nin uygulamadaki diğer olası kullanımları hakkında yazdı. Bu kullanımlar arasında, “ilgili ve sonuç odaklı kullanıcı deneyimini iyileştirmek için doğru içeriği doğru kişilere sunmak” da bulunuyor. Bu da sağa kaydırma (potansiyel eşleşme) sayısını artırabilirken sola kaydırmayı (potansiyel bir eşleşmeyi reddetmeyi) azaltabilir.

Fotoğraf Seçiminde Yapay Zeka Kullanımı

Tinder, Yapay Zeka Kullanarak Kullanıcıların Profil Yazılarını Yaratabilir

Tinder abonelerine, potansiyel tarihlerin dikkatini çekmek için kullanılan “ilgi alanları” ve “ilişki hedefleri” bölümlerinde kişisel metin yazmalarına yardımcı olması için ChatGPT ve Bard gibi üretken YZ’yi kullanabilir. Bu henüz test aşamasında ve sadece teste tabi tutulan pazarlarda kullanılabilir. Tinder’ın baş ürün sorumlusu Mark Van Ryswyk, anketin, Tinder kullanıcılarının üçte birinin profilini yazmada kesinlikle üretken YZ’yi kullanacaklarını gösterdiğini söyledi.

Diğer Yapay Zeka Tabanlı Arkadaşlık Uygulamaları

Teaser AI (iOS) gibi diğer YZ tabanlı arkadaşlık uygulamaları da ortaya çıktı. Bu uygulama, bir potansiyel tarihle profilini kaydırmanız gereken yöne karar vermeden önce bir YZ sürümüyle sohbet etmenize olanak tanır. Blush (iOS, Android) adlı başka bir YZ yüklü uygulama ise kullanıcıların bir sohbetbot ile konuşarak “ilişki ve yakınlaşma becerilerini” geliştirmelerine olanak tanır.

Yapay Zeka ile Profil Geliştirmenin Sorunları

Çevrimiçi arkadaşlık profillerinizi geliştirmek için YZ kullanmanın bazı sorunları bulunmaktadır. Arkadaşlık uygulaması Inner Circle’ın iletişim şefi Crystal Cansdale’ın belirttiğine göre, “Burada güvenlik önemli bir konudur. Dolandırıcılar, spamcılar ve sahte profillerden, tüm sektörün insanları kandırmak için YZ’nin nasıl kullanılabileceği konusunda endişeleri vardır.”

Yorum yapın