Türkiye, Rusya, İran ve Suriye Savunma Bakanları ve istihbarat başkanlarının katıldığı dörtlü toplantı gerçekleşti!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat başkanları ile gerçekleştirilen “dörtlü toplantı”da bir araya geldi. Akar, Moskova’dan ayrılmadan önce Vnukova Havalimanı’nda toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dörtlü toplantıda farklı konular hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Akar, “Muhataplarımızın fikirlerini dinledik, kendi düşüncelerimizi detaylı bir şekilde aktardık. Suriye’nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu vurguladık ve terör örgütleri PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mücadele etmek için Suriye’de bulunduğumuzu belirttik” dedi.

Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni bir mülteci akınını önlemek için çalıştıklarını da ifade eden Akar, “Suriye’de olumlu, istikrarlı bir ortam sağlamak, Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamak istiyoruz. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza ifade ettik” açıklamasında bulundu.

Dörtlü toplantıda yapılan ikili görüşmelerin faydalı ve olumlu olduğunu belirten Akar, bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Suriyeli kardeşlerin herhangi bir şekilde aleyhine bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Akar, terör belasından kurtulmak, ülkenin güvenliğini sağlamak ve bölgede barışın gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hangi ülkelerin savunma bakanları ve istihbarat başkanları ile “dörtlü toplantı”da bir araya geldi?
– Rusya, Suriye ve İran’ın savunma bakanları ve istihbarat başkanları ile bir araya geldi.

2. Dörtlü toplantıda hangi konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu?
– Farklı konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

3. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, toplantıda hangi konularda vurgulamalar yaptı?
– Suriye’nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını ve terör örgütleri PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mücadele etmek için Suriye’de bulunduklarını vurguladı.

4. Hangi amaçlarının da Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu dile getirdi?
– Suriye’de olumlu, istikrarlı bir ortam sağlamak ve Suriyeli kardeşlerin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamak istediklerini belirtti.

5. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapacaklarını ifade etti?
– Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Yorum yapın