Yağış ve Rüzgar Uyarısı: Sel, Su Baskını ve Ulaşımda Aksamalar Olabilir!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizde bazı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Yağışların, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in batısı ile Kırşehir, Nevşehir, Adana, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının İç ve Batı kesimlerde azalacağı ve mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, Marmara’da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in batısı ile Kırşehir, Nevşehir, Adana, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Bu nedenle sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde Güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Hangi bölgelerde yağış bekleniyor?
Ülkemizin genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Yağışlar Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in batısı ile Kırşehir, Nevşehir, Adana, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel kuvvetli olabilir.

– Hangi bölgelerde rüzgar etkili olacak?
Rüzgar genellikle güney ve güneybatı, Marmara’da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esecek.

– Hangi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor?
Yağışların kuvvetli olabileceği bölgelerde sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Rüzgarın kuvvetli eseceği Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ise ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar yaşanabilir.

Yorum yapın