CSGO Sıralama Rehberi – Ayrıntılı Kılavuz {GÜNCEL DEĞİL/HATALI}

CSGO Sıralama Açıklaması – Kapsamlı Kılavuz {GÜNCEL OLMAYABİLİR}

CSGO Sıralama Açıklaması – Kapsamlı Kılavuz {GÜNCEL OLMAYABİLİR}

Elo Rating Sistemi ve CSGO

Bir kişi, 1’e karşı 1 oyunlarda Elo Rating sistemi kullanıldığında, bu sistem nasıl CSGO gibi takım tabanlı 5’e 5 oyunlarda kullanılabilir diye sorabilir. Cevap basittir, her tur (lütfen her TUR, her oyun değil) bir satranç oyunu gibi ele alınır ve daha yüksek Elo Puanına sahip olan takımın kazanması beklenir. Her takım, aynı rütbede olabilir veya olmayabilir, bu nedenle tahmin amacıyla toplam Elo Puanları dikkate alınır. Sonuç olarak, takımın diğer oyunculardan daha az Elo Puanına sahip bir oyuncu, Tur Kaybı durumunda daha az puan kaybeder (rakip takıma verir) ve tam tersi.

Elo Puanları ve Rütbeler

Lütfen her Rütbenin görünüşte geniş bir Elo Puan aralığını kapsadığını unutmayın. Örneğin, aynı Rütbede olan iki kişi aynı miktarda Elo Puanına sahip olmayabilir. Bir terfiye yakın bir oyuncunun açıkça bir düşürülmeye yakın olandan daha fazla Elo Puanına sahip olması beklenir, ancak her ikisi de aynı Yetenek Grubuna (Rütbe) sahiptir. Yetenek grubu, belirli bir Elo Puanı aralığına etiket gibi bir şeydir.

Ayrıca, bir oyuncunun Yetenek Grubunu belirlemek için dikkate alınan Elo Puan aralığının RELATİF olmadığını belirtmek önemlidir. Bu cümle, örneğin 1000-1500 Elo Puanına sahip oyuncular MGE olarak kabul ediliyorsa, 1450 Puan daha kazanan bir oyuncu DMG’ye yükselecektir, ancak aynı 51 puanı sonraki oyunlarda kaybederse MGE’ye DÜŞÜRÜLECEKTİR. Başka bir rehberde, rütbeleri belirlemek için kullanılan görünüşteki kaydırıcının her terfi veya düşürmede “sıfırlandığı” iddia edilmişti, bu durumun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir rütbe kazandıktan hemen sonra kaybetmek nadir olduğu için, bu, puanların sıfırlanması nedeniyle değil, yeterli puanı kaybetmemekten kaynaklanır.

Bu konuya biraz daha ışık tutmak için aşağıdaki örneği sunacağım. Lütfen sağlanan sayıların ve bilgilerin sadece bu örneğin amacı için olduğunu ve (muhtemelen) kesin olmadığını unutmayın:

MG2 = 500-999 Puan
MGE = 1000-1499 Puan
DMG = 1500-1999 Puan
LE = 2000-2499 Puan

Örnek

Takım #1, toplam 6900 puana sahip 4 MGE ve 1 DMG’den oluşur:

  • Oyuncu A = 1200 puan ile MGE
  • Oyuncu B = 1350 puan ile MGE
  • Oyuncu C = 1050 puan ile MGE
  • Oyuncu D = 1850 puan ile DMG
  • Oyuncu E = 1450 puan ile MGE

Takım #2, toplam 6600 puana sahip 3 MGE ve 2 DMG’den oluşur:

  • Oyuncu F = 1600 puan ile DMG
  • Oyuncu G = 1100 puan ile MGE
  • Oyuncu H = 1050 puan ile MGE
  • Oyuncu I = 1650 puan ile DMG
  • Oyuncu J = 1200 puan ile MGE

Görüldüğü gibi, Takım #1 daha yüksek toplam puana sahip olmasına rağmen, daha düşük rütbeleri vardır. Sonuç olarak, Takım #1, Takım #2’den daha az puanları kalana kadar tur kazanması beklenir. Takım #1, Tur Kazanma durumunda takımdan daha az puan kazanır çünkü kazanmaları beklenir, ancak Takım #2 durumu tersine çevirirse ve Tur Kazanırsa, Takım #1’den daha fazla puan alır. Kazanılan ve kaybedilen tüm puanlar karşı takımdan alınır, puanlar havada yoktur. Bir oyuncu puan kazanırsa, başkası kaybeder.

Takım #2, Tur Kazanırsa daha fazla Toplam Puan kazansa da, puanlar üyeler arasında EŞİTLİKLE dağılmaz. Daha az Elo Puanına sahip olan üye, daha fazla pay alır. Bu nedenle, Takım #2 bir tur kazanırsa ve örneğin Takım #1’den 100 Puan alırsa, Oyuncu H, Oyuncu I’den daha fazla puan alır çünkü daha az puana sahiptir. Her oyuncu 20 puan almayacak.

Oyun, bir takımın bir oyunu kazanması veya kaç tur kazanması gerektiğini tahmin etmez. Her bir tur, bir satranç maçı gibi ele alınır. Daha fazla puanı olan takım her zaman beklenen kazanır, ancak diğer takıma yeterli puan kaybedene kadar daha fazla puan kaybeder. Dolayısıyla, daha fazla puanı olan bir takım, tur kaybettiğinde her zaman daha fazla puan kaybeder ve tur kazandığında daha az puan kazanır.

MVP Faktörü

Bununla birlikte, MVP olarak bilinen başka bir faktör de dikkate alınır. MVP, takımı için en çok çalışmayı yapan oyuncuya verilir. Lütfen 5 öldürme yapan bir oyuncunun MVP’yi, bir kişinin bombayı imha etmesi veya başarılı bir şekilde…

Yorum yapın