CSGO Sıralama Rehberi – Ayrıntılı Kılavuz {GÜNCEL DEĞİL/HATALI}

**CSGO Rank Sistemi Açıklaması – Detaylı Rehber {ESKİ/KESİN OLMAYAN}**

CSGO Rank Sistemi Açıklaması – Detaylı Rehber {ESKİ/KESİN OLMAYAN}

Elo Puanlama Sistemi ve Takım Oyunları

Bir kişi, Elo Puanlama sistemi 1’e 1 oyunlarda kullanılıyorsa, CSGO gibi takım tabanlı 5’e 5 oyunlara nasıl uygulanır diye sorabilir. Cevap basittir, her raund (lütfen her RAUND, her oyun demiyorum) bir satranç oyunu gibi ele alınır ve daha yüksek Elo Puanına sahip olan takımın kazanması beklenir. Her takım, aynı ranga sahip olabilir veya olmayabilir, bu nedenle tahmin için toplam Elo Puanları dikkate alınır. Sonuç olarak, takımdaki diğer oyunculardan daha az Elo Puanına sahip oyuncu, Raund Kaybı durumunda daha az puan kaybeder (düşmana verir) ve tam tersi.

Rütbe ve Elo Puanları

Lütfen her Rütbenin geniş bir Elo Puanı aralığını kapsadığını unutmayın. Örneğin, aynı rütbede olan iki kişinin aynı miktarda Elo Puanına sahip olmayabileceğini unutmayın. Bir terfiye yakın olan bir oyuncunun, terfiye yakın olan bir oyuncudan daha fazla Elo Puanına sahip olması muhtemeldir, bununla birlikte her ikisi de aynı Yetenek Grubuna (Rütbe) sahiptir. Yetenek grubu, belirli bir Elo Puanı aralığındaki bir etiket gibi daha fazladır.

Elo Puanları ve Yetenek Grupları

Bir oyuncunun Yetenek Grubunu belirlemek için dikkate alınan Elo Puanı aralığı RELATİF DEĞİLDİR. Bu cümle ne anlama geliyor? Örneğin, 1000-1500 Elo Puanına sahip oyuncular MGE olarak kabul edildiğinde, 1450 Puan daha kazanan bir oyuncu DMG’ye terfi edecek, ancak aynı 51 puanı bir sonraki oyunlarda kaybederse MGE’ye düşürülecektir. Bu konuyu açıklamamın nedeni, başka bir rehberin, rütbeleri belirlemek için kullanılan görünüşteki kaydırıcının her terfi ve/veya düşüşte “sıfırlandığını” iddia etmesi ki bu yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir rütbe kazandıktan hemen sonra bir kaybetme sonucu düşmelik nadir olmasının nedeni, bunun olası bir düşüşe neden olacak kadar yeterli puan kaybetmemesi, puanların sıfırlanması değil.

Örnek

Bu konuyu biraz daha açıklamak için size aşağıdaki örneği vereceğim, lütfen verilen sayıların ve bilgilerin sadece bu örneğin amacı için olduğunu ve (muhtemelen) kesin olmadığını unutmayın:

Rütbe ve Elo Puanları

MG2 = 500-999 Puan
MGE = 1000-1499 Puan
DMG = 1500-1999 Puan
LE = 2000-2499 Puan

Takım #1

Takım #1, toplamda 6900 puanı olan 4 MGE ve 1 DMG’den oluşuyor:

  • Player A = MGE, 1200 puan
  • Player B = MGE, 1350 puan
  • Player C = MGE, 1050 puan
  • Player D = DMG, 1850 puan
  • Player E = MGE, 1450 puan

Takım #2

Takım #2, toplamda 6600 puanı olan 3 MGE ve 2 DMG’den oluşuyor:

  • Player F = DMG, 1600 puan
  • Player G = MGE, 1100 puan
  • Player H = MGE, 1050 puan
  • Player I = DMG, 1650 puan
  • Player J = MGE, 1200 puan

Görebildiğimiz gibi, Takım #1 daha yüksek toplam puana sahip olmasına rağmen daha düşük rütbeye sahip. Sonuç olarak, Takım #1, Takım #2’den daha az toplam puana sahip olacak kadar puan kaybedene kadar raundları kazanması beklenir. Takım #1, Raund Kazanmaları durumunda Takım #2’den daha az puan kazanır çünkü kazanmaları beklenir, ancak Takım #2 durumu değiştirir ve Raund Kazanırlarsa Takım #1’den daha fazla puan alır. Kazanılan ve kaybedilen tüm puanlar karşı takımdan alınır, havadan puan kazanmazsınız. Bir oyuncu puan kazandığında, başkası puan kaybeder.

MVP Faktörü

Bununla birlikte, MVP olarak adlandırılan başka bir faktör de dikkate alınır. MVP, takımları için en çok işi yapan oyuncuya verilir. Lütfen, 5 öldürme yapan bir oyuncunun bile MVP’yi, bombayı imha eden veya başarılı bir şekilde…

Yorum yapın