“Microsoft, Sony’nin Baskısıyla Bethesda’yı Satın Aldı”

Microsoft, Bethesda’yı Neden Satın Aldığını Açıkladı

Giriş

Microsoft’un Xbox patronu Phil Spencer, Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax’in satın alınmasının ardındaki nedenlerden birini açıkladı. Aktarılanlara göre Microsoft, Sony’nin oyunları Xbox’tan uzak tutmak için Bethesda ile görüştüğünü belirtiyor. Bu açıklamalar ise Microsoft’un Activision satın alımının görüşüldüğü FTC duruşmasında dile getirildi. Spencer, Sony’nin rakiplerine “platformumuzu atlamaları” için düzenli olarak ödeme yaptığını ve Microsoft’un rekabet edebilmek için Bethesda’ya sahip olması gerektiğini açıkladı.

Bethesda’yı Satın Alma Nedenleri

Sony’nin Oyunları Xbox’tan Uzak Tutma Girişimi

Microsoft, Sony’nin oyunları Xbox’tan uzak tutmak için Bethesda ile görüştüğünü belirtiyor. Bu nedenle Microsoft, Bethesda’yı satın alarak Sony’nin bu girişimine karşı koydu.

Sony’nin Rakiplere Ödeme Yapması

Spencer, Sony’nin rakiplerine “platformumuzu atlamaları” için düzenli olarak ödeme yaptığını açıkladı. Bu nedenle Microsoft, rekabet edebilmek için Bethesda’ya sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Starfield’ın PlayStation’a Özel Olma Tehlikesi

Sony, Bethesda ile görüşerek Starfield’ı PlayStation’a özel bir oyun yapmayı teklif etmiş. Bu nedenle Microsoft, Starfield için Bethesda’yı satın aldı.

Bethesda’nın Microsoft’a Katılması Sonuçları

Xbox ve PC’ye Özel Oyunlar

Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout stüdyosu Bethesda Softworks’ün ana şirketi olan ZeniMax Media’yı satın almak için 7,5 milyar dolar harcamıştı. Anlaşma kapsamında Microsoft, Xbox ve PC’ye özel oyunların sözünü verdi ve şu ana kadar sadece Redfall’u çıkardı, Starfield ise 6 Eylül’de piyasaya çıkacak. Bethesda’nın yakında çıkacak Indiana Jones oyunu da Xbox ve PC’ye özel olacak.

Sony’nin Düşmanca Tavırları

Spencer’ın duruşmadaki ifadelerinin büyük bir kısmı Sony’yi agresif ve düşmanca bir rakip olarak resmetmek üzerineydi. Spencer, “PlayStation’a her oyun çıkardığımızda Sony, kendi platformunda elde ettiğimiz gelirin yüzde 30’unu ele geçiriyor ve bu parayı Xbox’ın pazardaki varlığını azaltmaya yönelik şeyler yapmak için kullanıyor. Rekabet etmeye çalışıyoruz ama dediğim gibi, son 20 yılda bunu etkili bir şekilde yapmayı başaramadık.” dedi. Microsoft, Bethesda’yı satın almanın ve Activision Blizzard’ı bünyesine katmaya çalışmanın Sony ile rekabet etmenin bir yolu olduğunu savunuyor.

Sonuç

Microsoft’un Bethesda’yı satın almasının temel nedenleri arasında Sony’nin oyunları Xbox’tan uzak tutma girişimi, rakiplere ödeme yapması ve Starfield’ın PlayStation’a özel olma tehlikesi yer alıyor. Bu satın alım, Xbox ve PC’ye özel oyunlar için büyük bir fırsat yaratırken, Sony ile rekabet etmek için bir yoldur.

FAQ

1. Microsoft, Bethesda’yı ne kadar ödedi?

Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout stüdyosu Bethesda Softworks’ün ana şirketi olan ZeniMax Media’yı satın almak için 7,5 milyar dolar harcamıştı.

2. Hangi oyunlar Xbox ve PC’ye özel olacak?

Anlaşma kapsamında Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout gibi Bethesda’nın oyunlarının Xbox ve PC’ye özel olacağını söz verdi.

3. Sony, neden Bethesda ile görüştü?

Sony, Bethesda ile görüşerek Starfield’ı PlayStation’a özel bir oyun yapmayı teklif etmişti.

4. Microsoft, Sony ile rekabet etmek için neden Bethesda’yı satın aldı?

Microsoft, Sony’nin oyunları Xbox’tan uzak tutmak için Bethesda ile görüştüğünü belirtiyor. Ayrıca Sony’nin rakiplerine ödeme yapması da Microsoft’un rekabet etmek için Bethesda’ya sahip olması gerektiğini düşündürdü.

5. Microsoft, neden Activision Blizzard’ı satın almayı düşünüyor?

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alarak Sony ile rekabet etmenin bir yolu olduğunu savunuyor.

Yorum yapın