Microsoft ve Activision Blizzard İttifakı: Sonuç Kapımızda

Tam Boyutta Gör Microsoft’un 69 Milyar Dolarlık Activision-Blizzard Satın Alımı, Yeni Zelanda’da Onaylandı

Microsoft’un Activision-Blizzard Satın Alımı

Yeni Zelanda Ticaret Komisyonu tarafından onaylandı

Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision-Blizzard satın alımı, uzun süredir gündemde kalmaya devam ediyor. Her iki şirket tarafından 18 Ekim’e uzatılan anlaşmanın olumlu bir şekilde sonuçlanması bekleniyor. Son olarak, Microsoft’un satın alma teklifi, Yeni Zelanda Ticaret Komisyonu tarafından resmi olarak onaylandı. Yeni Zelanda, Activision Blizzard anlaşmasını onayladı.

Anlaşma oyun dünyasında heyecan ve korku yarattı

Microsoft’un Activision Blizzard anlaşması, oyun dünyasında hem heyecan hem de korku yarattı. Sony, Call of Duty’nin Playstation varlığı konusunda büyük tehlikeler oluşturduğunu dile getirirken, çeşitli düzenleyici kurumlar tarafından da anlaşmaya itiraz edildi.

Yeni Zelanda’nın onayıyla ülke sayısı 42’ye ulaştı

Bugünse Yeni Zelanda Ticaret Komisyonu, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını resmen onayladı. Böylece Türkiye ve Yeni Zelanda’nın ardından anlaşmanın onaylandığı ülke sayısı 42’ye ulaştı.

Yeni Zelanda’nın endişeleri çözüldü

Daha önce Yeni Zelanda, anlaşma hakkında bazı endişelerini dile getirmişti. Ancak görünüşe göre bu sorunlar ortadan kalktı. Duyuruya eşlik eden basın açıklamasında Komisyon Başkanı Dr. John Small şunları söyledi: “Activision oyunları, özellikle Call of Duty, Yeni Zelandalı oyuncular arasında popüler olsa da, araştırmalarımız Microsoft ile rekabet edebilmek için Call of Duty’nin kritik bir önem taşımadığını ortaya çıkardı.”

Microsoft yetkililerinin açıklamaları

Konu hakkında Microsoft Başkan Yardımcısı ve Başkanı Brad Smith ise, “Yeni Zelanda’dan bugün alınan onayla birlikte, 41 ülkede Activision Blizzard’ı satın alma işlemimizi ilerletme yetkisine sahibiz. Önemsiz endişeleri çözmek ve bu anlaşmayı sona erdirmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Activision ve Microsoft anlaşması için son tarih uzatıldı

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının önündeki engel

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının önünde halihazırda yalnızca İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) bulunuyor. CMA daha önce anlaşmayı engelleme kararı almıştı, ancak ABD mahkemesinin kararının İngiltere’yi muhalefette yalnız bırakmasının ardından kurum satın alımı tekrar görüşeceklerini açıkladı.

CMA’nın inceleme süreci

CMA, yeniden yürüteceği inceleme sürecini 29 Ağustos tarihinde tamamlayacak. Yukarıda da belirtildiği gibi Microsoft’un Activision Blizzard satın alma teklifinin 18 Ekim tarihine kadar sonuçlanması bekleniyor. Ancak işlem 29 Ağustos’tan sonra feshedilirse Activision Blizzard’a 3,5 milyar dolar, 15 Eylül’den sonra feshedilirse 4,5 milyar dolar fesih ücreti ödeyecek. Ancak bu ödemenin yalnızca anlaşmanın kapanması halinde geçerli olacağını belirtelim.

Kaynak: wccftech.com

FAQ

1. Microsoft’un Activision Blizzard anlaşması ne kadarlık bir satın alma?

Microsoft, Activision Blizzard’ı 69 milyar dolar karşılığında satın almayı planlıyor.

2. Hangi ülkeler anlaşmayı onayladı?

Anlaşma şu ana kadar Türkiye, Yeni Zelanda ve 42 ülke tarafından onaylandı.

3. Anlaşmanın tamamlanması için son tarih nedir?

Anlaşmanın tamamlanması için son tarih 18 Ekim’dir.

4. CMA ne zaman inceleme sürecini tamamlayacak?

CMA, inceleme sürecini 29 Ağustos tarihinde tamamlayacak.

5. Feshedilmesi durumunda Activision Blizzard’a ödenecek fesih ücreti nedir?

İşlem 29 Ağustos’tan sonra feshedilirse 3,5 milyar dolar, 15 Eylül’den sonra feshedilirse 4,5 milyar dolar fesih ücreti ödenecektir.

Yorum yapın