“Microsoft’un İngiltere’den 69 Milyar Dolarlık Satın Alma Planı Durduruldu!”

İngiltere, Microsoft’un Activision Blizzard’ı Alımını Engelledi

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu, Microsoft ve Activision Blizzard anlaşmasını engelledi

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifini engelledi. CMA’nın açıklamasına göre, 69 milyar dolarlık anlaşma hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha az yenilik ve seçenek sunacağı endişesiyle engellendi.

Soruşturma Süreci ve Sonuçları

Microsoft ve Activision Blizzard anlaşması kazananı olarak Sony ortaya çıktı. CMA, Microsoft’un küresel bulut oyun hizmetlerinin yaklaşık yüzde 60 ila 70’ini kontrol ettiğini ve Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzerindeki kontrolün eklenmesi Microsoft’a bulut oyun pazarında önemli bir avantaj sağlayacağını tahmin etti. Ancak, CMA endişelerini gidermek için anlaşmayı reddetti.

Microsoft ve Activision Blizzard’ın Açıklamaları

Microsoft, CMA’nın kararına itiraz edeceğini doğruladı. İngiltere, satın alım sonrasında Microsoft’un büyüyen bulut oyun pazarında güçlü olacağının altını çiziyor. Firmanın halihazıda bulut oyun hizmetlerinde güçlü bir konuma sahip olduğu, Microsoft’un Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi ticari açıdan faydalı bulacağı yayınlanan raporda öne çıkarılıyor.

Activision, temyiz için Microsoft ile birlikte çalışacağını söyledi ve CMA’yı \”Birleşik Krallık vatandaşlarına kötülük yapmakla\” eleştirdi.

Diğer Düzenleyici Kurumlar ve Microsoft’un Temyiz Mücadelesi

Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Sırbistan, Japonya ve Güney Afrika’daki düzenleyici kurumların tümü anlaşmayı onayladı. AB ise halen soruşturmaya devam ediyor ve 22 Mayıs’ta bir karar verecek. ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu da incelemesi altında ve kritik bir duruşma 2 Ağustos’ta yapılacak.

Microsoft Başkanı Brad Smith, şirketin CMA’nın kararından dolayı \”hayal kırıklığına uğradığını\” söyledi ve temyize gideceklerini belirtti. Microsoft, Activision Blizzard’ın popüler oyunlarını 150 milyon cihazda daha kullanılabilir hale getirmek için halihazırda sözleşmeler imzaladıklarını ve bu anlaşmaları yasal çözümlerle güçlendirmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Microsoft, Activision’a Borçlu Çıkabilir

Microsoft’un CMA itirazı başarısız olursa veya diğer düzenleyicilerden onay alamazsa, Activision’a ayrılma ücreti olarak 3 milyar dolar borçlu olacak.

God of War Ragnarok Maliyet Rekoru Kırdı

Activision Blizzard satın alma haberinin yanı sıra, God of War Ragnarok’un maliyet rekoru kırdığı da duyuruldu.

CMA, Microsoft ve Activision Blizzard Anlaşması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Microsoft ve Activision Blizzard anlaşması neden engellendi?

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifini, hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha az yenilik ve seçenek sunacağı endişesiyle engelledi.

2. Hangi düzenleyici kurumlar anlaşmayı onayladı?

Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Sırbistan, Japonya ve Güney Afrika’daki düzenleyici kurumların tümü anlaşmayı onayladı. AB halen soruşturmaya devam ediyor ve ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu da incelemesi altında.

3. Microsoft, CMA’nın kararına itiraz edecek mi?

Evet, Microsoft CMA’nın kararına itiraz edeceğini doğruladı ve temyize gideceklerini belirtti.

4. Microsoft, Activision Blizzard’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi düşünüyor mu?

Evet, Microsoft’un Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi ticari açıdan faydalı bulduğu yayınlanan raporda öne çıkarılıyor.

5. Microsoft, Activision’a ayrılma ücreti olarak ne kadar borçlu kalabilir?

Microsoft’un CMA itirazı başarısız olursa veya diğer düzenleyicilerden onay alamazsa, Activision’a ayrılma ücreti olarak 3 milyar dolar borçlu olacak.

Yorum yapın