“Steam’de Devrim Niteliğinde Arayüz Değişiklikleri: Yenilikler Sizi Bekliyor!”

Steam Güncellendi! Arayüzde Büyük Değişiklikler Var

Yeni Steam Güncellemesi

Steam kullanıcıları, masaüstü istemcisi için yayınlanan son güncelleme ile yeni bir görünüme kavuşacaklar. Valve, en son Steam güncellemesinin masaüstü, mobil ve Steam Deck’teki performansı artırmak için kaputun altında birçok şeyi değiştirdiğini belirtti.

Steam Baştan Aşağı Yenilendi

Bir önceki Steam güncellemesinde Valve, bir oyun veya geliştirici ararken hizmetin arama işlevselliğini iyileştirmeyi amaçlamıştı. Bu güncellemede Valve, değişikliklerin kitlesinin masaüstü ve mobil cihazlardaki arama eğilimlerini tespit ettikten sonra yapıldığını belirtti.

Örneğin, serilere göre oyun araması yapıldığında ilk olarak o serinin en iyi oyunları ve varsa Steam’deki ana hub’ı görünecek.

Steam Güncellemesi Detayları

Steam için 14 Haziran güncellemesi, kullanıcılar istemcilerini güncelledikten hemen sonra görülebilecek. Fontlarda yapılan değişikliklere ek olarak Bildirimler sekmesi mobil ve Steam Deck kullanıcılarının da yararlanabileceği yeni bir görünüm kazandı.

Steam’in bildirim sistemi; sürekli yeni bir şey gösterdiği ve çoğu zaman bilmeniz gerekmeyen bir şey olduğu için esasında bir baş belasıydı. Artık bildirimler parçalara ayrılıyor: Simgeye tıklandığında artık yalnızca en yeni ve ilgili bildirimler gösterilecek ve kullanıcılardan tam bir geçmiş görünümü görmek için tıklamaları istenecek.

İndirmeler sekmesi de bir yükseltme aldı ve artık istemcinin alt kısmında bir indirme çubuğunun yanı sıra oyun için bir simge görünecek. Buna ek olarak, Mac ve Linux kullanıcıları Steam Masaüstü istemcisini Windows sürümüyle aynı hizaya getirmek için donanım hızlandırmayı açabilecekler.

Oyun İçi Arayüz Yenilendi

Belki de en büyük değişiklik, tamamen yeniden tasarlanan oyun içi arayüzde oluyor. Artık oyun sırasında her zaman görünür olmaları için “sabitlenmiş” öğelere sahip olabilir (ve opaklıkları buna göre ayarlanabilir) ve hatta oyundan hiç çıkmadan oynarken bir şeyler not alabilirsiniz.

Ekranın alt kısmında kullanıcıların widget’ları seçebileceği ve beğenilerine göre ayarlayabileceği yeni bir araç çubuğu var. Bu widget’lardan biri, Steam Beta istemci yapısında bulunan yeni Notlar özelliği. Notlar özelliği buluta kaydedilecek, en önde görünebilecek (oyunda kaybolanlar için ideal) ve birden fazla cihazda takip edilebilecek. Pinler ayrıca hızlı erişim için oyun penceresine video ve tarayıcı sayfaları yerleştirmek için de kullanılabiliyor.

Steam’in Hata Düzeltmeleri

Yeni özellikler ve yeni yazı tiplerine ek olarak, Steam istemcisi için DualSense Edge kontrol cihazlarının kapanmasını etkileyen bir hata düzeltmesi de dahil olmak üzere bazı hata düzeltmeleri yapıldı.

Tüm bu değişikliklerle birlikte görüyoruz ki artık hepimiz Steam Deck arayüzünü kullanacağız.

Kaynakça

  • https://store.steampowered.com/news/app/593110/view/3687931965598906184
  • https://www.engadget.com/steam-overhauls-notifications-ui-elements-and-the-in-game-overlay-000839366.html

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Steam güncellemesi neleri değiştirdi?

Steam güncellemesi, masaüstü istemcisi için yeni bir kullanıcı arayüzü, arama işlevselliği, bildirim sistemi, indirme sekmesi ve oyun içi arayüzde değişiklikler getirdi. Ayrıca, hata düzeltmeleri ve DualSense Edge kontrol cihazlarının kapanmasını etkileyen bir düzeltme de yapıldı.

Steam güncellemesi ne zaman yayınlandı?

Steam güncellemesi 14 Haziran 2021 tarihinde yayınlandı.

Steam güncellemesi nasıl yüklenir?

Steam güncellemesi, kullanıcılar istemcilerini güncelledikten hemen sonra görülebilir. İstemci, otomatik olarak güncellenebilir veya kullanıcılar manuel olarak güncelleme yapabilirler.

Steam güncellemesi hangi cihazlarda kullanılabilir?

Steam güncellemesi, masaüstü, mobil ve Steam Deck cihazlarında kullanılabilir.

Steam güncellemesi ücretli mi?

Hayır, Steam güncellemesi ücretsizdir.

Yorum yapın