NASA, Mars yolculuğuna hazırlanmak için özel bir habitat inşa ediyor!


NASA, Mars Habitatı Oluşturarak Gelecekteki Görevlerin İnsanlar Üzerindeki Etkisini Araştıracak

NASA, Artemis Görevi ile Ay ve Mars’a Astronot Göndermeyi Planlıyor

NASA, Artemis görevi kapsamında 2025 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor. Bu zorlu görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics gibi uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli roketiyle yolculukları güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Mars Habitatı Oluşturulacak ve Farklı Ekiplerin Birer Yıl Katılacağı Deneyler Yapılacak

NASA, Dünya’da Mars habitatının oluşturulacağı ve farklı ekiplerin birer yıl katılacağı deneylerle, gelecekte yapılacak görevlerin insanlar üzerindeki etkilerini araştıracak. Gönüllüler Mars’ı Dünya’da deneyimleyecek. NASA yetkilileri, Mars habitatının dört küçük oda, bir spor salonu ve tabana serilecek kırmızı kumla oluşturulacağını, gönüllülerin bir yıl boyunca bu ortamda yaşayacağını ve böylece gelecekteki Mars görevlerinin nasıl olacağının araştırılacağını açıkladı.

Mürettebat Sağlığı ve Performansı Keşif Analoğu (CHAPEA) Adlı Üç Ayrı Deney Yapılacak

Deneyler, ABD’nin Texas eyaletindeki NASA’nın Houston tesislerinde yapılacak. İnsanların uzun izolasyon sürelerine karşı dayanıklılığını daha iyi anlamak için deneklerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarının izleneceği belirtildi. Araştırmacılar, deneklerin su kullanımının kısıtlanması veya ekipman arızaları gibi stresli durumlara verdiği tepkiyi de düzenli olarak test edecek.

Deneyler Bu Yaz Başlıyor

Bu yaz başlanması planlanan ilk deneye dört gönüllünün katılacağı açıklandı. Gönüllüler; iki banyo, bitki yetiştirmek için bir çiftlik, tıbbi gereksinimler için bir oda, boş vakitleri geçirmek için bir alan ve birkaç iş istasyonunu içeren “Mars Kumulları Alfa” adlı 160 metrekarelik bir barınakta yaşayacak.

FAQs

1. Mars habitatı ne amaçla oluşturulacak?

Mars habitatı, farklı ekiplerin birer yıl katılacağı deneylerle, gelecekte yapılacak Mars görevlerinin insanlar üzerindeki etkilerini araştırmak için oluşturulacak.

2. Mars habitatı nasıl oluşturulacak?

Mars habitatı dört küçük oda, bir spor salonu ve tabana serilecek kırmızı kumla oluşturulacak.

3. Deneyler ne için yapılacak?

Deneyler, insanların uzun izolasyon sürelerine karşı dayanıklılığını daha iyi anlamak için deneklerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarının izlenmesini ve stresli durumlara verdiği tepkilerin test edilmesini amaçlıyor.

4. Deneyler nerede yapılacak?

Deneyler, ABD’nin Texas eyaletindeki NASA’nın Houston tesislerinde yapılacak.

5. Bu yaz başlayacak ilk deneye kaç gönüllü katılacak?

Bu yaz başlayacak ilk deneye dört gönüllü katılacak.

Yorum yapın