Android 12 ve Sonrasındaki Telefonlar Acil Durum Çağrısı Sorununa Neden Oluyor

Android Telefonlar Acil Durum Çağrısı Özelliğine Sahip

Android telefonlar, en azından Android 12 ve sonrasında çalışanlar, kullanıcıların güç düğmesi aracılığıyla acil yardım çağırmalarına yardımcı olabilir. ABD’de, güç düğmesine hızlıca beş kez dokunarak acil servisleri arayabilir, bilgi paylaşabilir ve bir video kaydedebilirsiniz. Google, tüm Android telefonlarının benzer bir özellik içermesini talep ediyor. Ancak Ontario İl Polisi’nden bir tweet (AndroidPolice aracılığıyla) bu sistemde bir sorun olduğunu gösteriyor.

Ontario İl Polisi Acil Durum Çağrısı Sorununa Dikkat Çekiyor

Bu ayın başlarında atılan tweet şöyle diyor: “OPP İletişim Merkezleri 911 çağrılarında önemli bir artış gördü. Bu, Acil SOS özelliğini açan bir Android güncellemesiyle ilişkili olabilir. Bilmeyerek 911 arayabilirsiniz. Lütfen telefonunuzu kontrol edin. Hayatı tehdit eden acil durumlar için 911 hatları uygun şekilde kullanılmalıdır.” iOS’ta ise güç düğmesine beş kez dokunarak acil servisleri aramak için kaydırılması gereken bir kaydırıcı açılır.

Apple Watch’ta Acil Durum Çağrısı Nasıl Yapılır?

Apple Watch’ta, acil yardım çağrısı yapmak için dijital taç’a basarak üç kaydırıcının olduğu bir menü görüntülenir. Acil Çağrı yazan kaydırıcıyı kaydırarak yardım alabilirsiniz. Ya da dijital taç’a basmaya devam ederek geri sayım başlatılabilir. Geri sayım sıfıra ulaştığında, acil çağrı otomatik olarak yapılır. Apple Watch kullanıcısı Jason Rowley’nin başına gelen de budur. Uyandığında yatağında üç polis buldu, çünkü Apple Watch’uyla kazara bir acil çağrısı yapmıştı.

Acil SOS Özelliği Nasıl Kapatılır?

Ontario İl Polisi’nin açıklamasına göre, Android kullanıcıları Acil SOS özelliğini Ayarlar > Güvenlik ve Acil Durum > Acil SOS yolunu izleyerek kapatabilirler. Gerçekten istemediğiniz sürece bu özelliği kapatmayın, çünkü elverişli bir acil durum aracıdır. Özelliği açıp kapatmak için demo düğmesine dokunarak özelliği deneyebilirsiniz. Son güncellemede Acil SOS özelliğinin varsayılan olarak açık olduğunu unutmayın, bu nedenle yukarıdaki yönergeleri izleyerek özelliği kapatmayı düşünebilirsiniz.

Ontario İl Polisi’nin Uyarısı

Ontario İl Polisi, telefonunuzda Acil SOS özelliğinin açık olduğundan emin olmanızı ve yanlışlıkla 911 çağrısı yapmaktan kaçınmanızı öneriyor.

JSON-LD Yapılandırılmış Veri

JSON-LD yapılandırılmış veri, bu içeriğin Google tarafından daha iyi anlaşılmasına ve arama sonuçlarında özellikle vurgulanmasına yardımcı olacaktır. Bu içerik, bir teknoloji haber editörü tarafından hazırlandı.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Acil SOS özelliğini kapatmak telefonumda başka sorunlara neden olabilir mi?

Hayır, Acil SOS özelliğini kapatmak telefonunuzda başka sorunlara neden olmaz. Ancak, bir acil durumda yardım çağırmak isterseniz bu özelliği kullanamazsınız.

2. Acil SOS özelliği ne kadar güvenilir?

Acil SOS özelliği oldukça güvenilirdir ve birçok kullanıcı için hayat kurtarıcı bir araçtır. Ancak yanlışlıkla açıldığında, acil servislere gereksiz yere çağrı yapabilirsiniz.

3. Acil SOS özelliğini nasıl açabilirim?

Acil SOS özelliği, Android ve iOS cihazlarda varsayılan olarak açıktır. Acil durumda yardım çağırmak için güç düğmesine beş kez hızlıca basmanız yeterlidir.

4. Acil SOS özelliği yalnızca ABD’de mi çalışıyor?

Hayır, Acil SOS özelliği dünya genelinde kullanılabilir. Ancak, bazı ülkelerde farklı acil yardım numaraları kullanılabilir.

5. Acil SOS özelliğini kullanmak ücretli midir?

Acil SOS özelliğini kullanmak ücretsizdir. Ancak, acil servislerin müdahalesi için bir ücret alınabilir.

Yorum yapın