Android Kullanıcılarına Acil Durum SOS’u Devre Dışı Bırakma Çağrısı: Yanlışlıkla 911 Aramaları Yaşanıyor

Android Telefonlarının Acil Durum Yardımı Özelliği

Android 12 ve Sonraki Sürümlerde

Android 12 ve sonraki sürümlerde çalışan Android telefonlar, kullanıcılara güç düğmesi aracılığıyla acil durum yardımı çağırma imkanı sağlayabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, güç düğmesine hızlıca beş kez dokunarak acil servisleri arayabilir, bilgi paylaşabilir ve bir video kaydedebilirsiniz. Google, tüm Android telefonların benzer bir özelliğe sahip olmasını talep ediyor. Ancak Ontario İl Polisi’nin bir tweet’i (AndroidPolice aracılığıyla) bu sistemin bir sorunla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Ontario İl Polisi’nin Uyarısı

Bu ayın başlarında atılan tweet’te, “OPP İletişim Merkezleri, 911 bağlantılarında önemli bir artış görüyor. Bu, Acil SOS özelliğinin açıldığı bir Android güncellemesiyle ilgili olabilir. Bilmeksizin 911 arayabilirsiniz. Lütfen telefonunuzu kontrol edin. Hayatı tehdit eden acil durumlar için 911 hatları müsait olsun.” deniliyor. iOS’ta, güç düğmesine beş kez dokunmak, acil servisleri aramak için kaydırılması gereken bir kaydırıcı çıkarır.

Apple Watch’ta Acil Durum Yardımı

Apple Watch’ta, acil durum yardımı sağlamak için dijital taç üzerine basmak, üç kaydırıcı içeren bir menünün görünmesini sağlar. Acil Çağrı yazan kaydırıcıyı kaydırarak yardım alabilirsiniz. Veya, dijital taç üzerine basmaya devam ederek geri sayım başlatılabilir. Geri sayım sıfıra ulaştığında, acil çağrı otomatik olarak yapılır. Sonuncusu, Apple Watch kullanıcısı Jason Rowley’in başına gelen şeydir. Uyandığında yatağında üç polis buldu, çünkü Apple Watch’uyla yanlışlıkla bir acil çağrısı yapmıştı.

Acil SOS Özelliğinin Kapatılması

Ontario İl Polisi’nin mesajı, Android kullanıcılarının Acil SOS özelliğini nasıl kapatabileceğini gösteriyor: Ayarlar > Güvenlik ve Acil Durum > Acil SOS. Acil SOS’u kullanma seçeneğini kapatmak istiyorsanız, kapatın. Öte yandan, gerçekten istemedikçe bunu devre dışı bırakmayın, çünkü bu kullanışlı bir acil durum aracıdır.

Acil SOS Özelliğinin Demo Modu

Acil SOS’u açıp anahtarın altındaki demo düğmesine dokunarak bir demo çalıştırabilirsiniz. Özellik varsayılan olarak etkinleştirilir, bu nedenle yanlışlıkla acil yardım çağırmaktan kaçınmak istiyorsanız yukarıdaki yönergeleri izleyin. OPP tweet’i, son bir güncelleme ile Acil SOS’u açtığınızı belirttiğinden, özelliğin istediğiniz şekilde ayarlandığından emin olmak için sayfayı ziyaret etmenizde fayda var.

SSS

Acil SOS özelliği nasıl çalışır?

Android 12 ve sonraki sürümlerde, güç düğmesine beş kez hızlıca dokunarak acil durum yardım çağırabilirsiniz. iOS’ta, güç düğmesine beş kez dokunmak, acil servisleri aramak için kaydırılması gereken bir kaydırıcı çıkarır.

Acil SOS özelliği nasıl kapatılır?

Ontario İl Polisi’nin mesajı, Acil SOS özelliğinin kapatılması için Ayarlar > Güvenlik ve Acil Durum > Acil SOS yolunu izlemeniz gerektiğini belirtiyor.

Acil SOS özelliğini neden kapatmalıyım?

Acil SOS özelliği kullanışlı bir acil durum aracıdır, ancak yanlışlıkla acil yardım çağırmaktan kaçınmak istiyorsanız veya gereksiz yere arama yapmak istemiyorsanız kapatmanız gerekebilir.

Acil SOS özelliği varsayılan olarak etkinleştirilir mi?

Evet, Acil SOS özelliği varsayılan olarak etkinleştirilir.

Acil SOS özelliği nasıl demo modunda çalışır?

Acil SOS’u açıp anahtarın altındaki demo düğmesine dokunarak bir demo çalıştırabilirsiniz.

Yorum yapın