Google, aldatıcı Pixel 4 radyo reklamları için 8 milyon dolarlık dava çözümüne varıyor.

Geçtiğimiz yıl, Teksas eyaleti, Başsavcı Ken Paxton liderliğinde, 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanan Pixel 4 serisi için yanıltıcı radyo reklamları nedeniyle Google’a dava açtığımızı söylemiştik. DJ’lerin belirli bir metni reklamlarda okumasıyla, Google, bu sunucuların Pixel 4 ve Pixel 4 XL’yi kişisel olarak kullandığı gibi ses çıkardı, ancak telefonlara asla dokunmadılar. Sonuç olarak, devlet, Google’ın yanıltıcı, yanıltıcı ve aldatıcı eylemlerde bulunduğunu söyledi.

Teksas eyaleti, yanıltıcı Pixel 4 radyo reklamları için Google’dan 8 milyon dolar topladı

Sunucuların okuması için yazıldığında, Pixel 4 ve Pixel 4 XL henüz piyasaya sürülmemişti, bu da DJ’lerin iki telefonu destekleyen her kelimenin uydurma olduğu anlamına geliyordu. Cuma günü, Savcı Paxton’ın ofisi, Google’ın davayı çözmek için 8 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Ayrı bir dava ile ilgili önceki bir yerleşmede, Google Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve altı diğer eyaletle birlikte 9 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Google, radyoda duyulan iHeartMedia sunucuları için reklam metni oluşturdu. Metinler, DJ’lerin telefonları kullandıklarını ve flaş kullanmadan düşük ışıkta fotoğraf çekmelerini sağlayan Night Sight özelliğini sevdiklerini söylemelerini istiyordu. Sunucuların söylediği örnekler arasında, “Mükemmel fotoğrafı çekmekten daha çok sevdiğim tek şey mi? Gece mükemmel fotoğrafı çekmek. Google Pixel 4 ile her ikisi de kolay. Özellikle düşük ışıkta Night Sight Modu sayesinde, favori telefon kamerasım, orada dışarıda.” yer alıyordu.

Bir diğer daha ironik metinde DJ’ler, “Her şeyin stüdyo gibi fotoğraflarını çekiyorum… oğlumun futbol maçı… bir meteor yağmuru… bahçeme konan nadir bir benekli baykuş. Fotoğraflar ya da olmadı, değil mi?” diye konuşmuşlardı, ancak reklamlar ilk kez yayınlandığında telefonlar henüz piyasaya sürülmemişti ve Google sunuculara gelişmiş Pixel 4 üniteleri sağlamamıştı.

Pixel 4’te Google Assistant’ı tanıtan bir reklam da yanıltıcı olarak kabul edildi. Metin, “Pixel 4, yalnızca harika resimler değil, aynı zamanda birden çok görevi yönetebilen yeni sesli etkinleştirilmiş Google Asistanı sayesinde işlerimi halletmede harika. En son sağlık trendlerini okuyabilirim, en yakın keçi yoga sınıfının yol tariflerini isteyebilirim (evet, bu bir şey), ve anneme konumu elle serbest şekilde mesaj gönderebilirim.” şeklindeydi.

Cuma günü Teksas Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Teksas, vatandaşlarımızı ve eyalet ekonomimizi yanıltıcı reklamlardan korumak için her şeyi yapacaktır. Google Teksas’ta reklam yapacaksa, beyanları gerçek olmalıdır. Bu durumda, şirket açıkça yanlış beyanlarda bulundu ve yerel halkı finansal kazanç için aldattı. Google, bireysel tüketiciler ve geniş piyasa üzerinde önemli bir etkiye sahip.” denildi.

Pixel 4, Apple’ın Face ID’si ile aynı teknolojiyi kullanan güvenli Face Unlock’a sahipti

Paxton, “Büyük şirketlerin yasaların altında özel muamele beklememeleri veya almamaları hayati önem taşımaktadır. Yanlış hareketlerinin sorumluluğunu üstlenmeleri gerekmektedir. Piyasamızın bütünlüğünü korumaya ve Texas tüketicilerini aldatan şirketlerin hesap verebilir olmasını sağlamaya devam edeceğim.” dedi.

Pixel 4 ve Pixel 4 XL, iPhone rakipleri olacaklardı ve her ikisinde de, kullanıcının yüzünün güvenli 3D görüntüsünü oluşturmak için Apple tarafından kullanılan aynı teknolojiyi kullanan güvenli Face Unlock’a sahipti. Teknoloji, telefonu kilitlemek ve dijital ödemeleri doğrulamak ve bazı uygulamaları açmak için kullanılacaktı.

Google ayrıca Soli radar çipi ile telefonu Motion Sense adlı bir özellikle donattı. Yüksek beklentilere rağmen, Google burada başarısız oldu çünkü hareketler yalnızca aramaları, zamanlayıcıları ve alarmları reddetmek, şarkıları atlamak ve müziği duraklatmak veya oynatmak için kullanılabiliyordu. Ve telefonlar, ekranlarında 90Hz yenileme hızına sahip olsalar da, Pixel 4 ve 4 XL için bataryalar 2800mAh ve 3700mAh olarak küçüktü.

Pixel 4 serisi öyle kötü bir sonuç verdi ki, Google, Pixel 5’i daha az üst düzey bir telefon haline getirerek bir adım geri çekildi. Google daha sonra Pixel ekosistemine tamamen odaklanarak Pixel 6 serisini yaratmaya karar verdi.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Pixel 4’te neler var?

  Pixel 4 ve Pixel 4 XL, güvenli Face Unlock’a sahip güçlü bir kamera sistemi, Soli radar çipi ile Motion Sense ve 90Hz yenileme hızına sahip bir ekran gibi özelliklerle donatılmıştı.

 2. Google, ne kadar para ödeyecek?

  Google, Teksas eyaletinin Pixel 4 radyo reklamları için açtığı davayı çözmek için 8 milyon dolar ödeyecek.

 3. Pixel 4’ün Night Sight özelliği nedir?

  Night Sight, düşük ışıkta fotoğraf çekmek için Google’ın Pixel telefonlarında bulunan bir özelliktir.

 4. Pixel 4’ün Face Unlock özelliği nasıl çalışır?

  Pixel 4, yüz tanıma teknolojisini kullanarak, kullanıcının telefonunu kilitlemesine ve dijital ödemeleri doğrulamasına olanak tanıyan güvenli bir Face Unlock özelliğine sahipti.

Yorum yapın