iOS 17’de Yeni Check In Özelliği: Eve Ulaştığında Mesaj At Gibi, Ama Daha Güçlü!

“Evde olduğunda bana mesaj at!” Bu sözleri söyledin mi ya da sana söylendi mi? Bu değiş tokuşun her iki tarafında da birbirine önem veren insanları görmek her zaman sevimli ve yürek ısıtıcıdır. Soru şu ki, daha iyi yapabilir miyiz? Çünkü, kabul edelim, insanlar genellikle eve geldikten sonra bu mesajı göndermeyi unuturlar. Özellikle çocuklar, ebeveynlerini sağlık durumları hakkında bilgilendirmeyi “unuturlar” ve bu özellikle sinir bozucu ve stres yaratan bir durum olabilir.

İşte anlaşma şu – çocuğunuzun (veya çok dalgın bir arkadaşınızın) varış noktasına ulaştığında size manuel olarak bir mesaj göndermesini beklemek yerine, iOS 17 ile onlara Check In mesajı göndermelerini sağlayabilirsiniz. Check In geri kalanını halledecektir! Check In, Mesajlar uygulaması içinde bulunan yeni bir iOS 17 özelliğidir. + işaretine dokunduktan sonra bulunan Mesajlar uygulamaları listesinden başlatabilirsiniz.

Check In mesajını göndermeden önce, yakınınızdaki birine ya da arkadaşınıza paylaşmak istediğiniz bilgi miktarı gibi birçok seçeneğiniz var. Check In, yürüyerek, arabayla veya toplu taşımayla seyahat ederseniz ne kadar süreceğini otomatik olarak hesapladığı için bu görevle çok yardımcıdır. Ancak varış noktanıza giderken yakındaki bir mağazada durmaya karar verirseniz ne olur? Sorun değil, Check In genişletilmiş yolculuk için bazı özel zaman eklemenize olanak tanır.

Varış noktanıza vardığınızda, Check In otomatik olarak alıcılara bir mesaj göndererek varışınızı bildirir. Bu, Apple’ın “Tamamen unuttum” sorununu çözmeye çalıştığı yerdir.

Ancak, varış noktanıza zamanında ulaşamazsanız veya ilerleme kaydetmeyi durdurmuş gibi görünüyorsanız ne olur? İlk önce iPhone’unuzdaki Check In size her şey yolunda mı diye soracaktır, ancak bu uyarıya yanıt vermezseniz, mesajlaşma konuşmasının diğer tarafındaki kişiyi (veya kişileri) bir şeylerin yanlış olabileceği konusunda uyaracaktır.

Check In’in arkadaşlarınız veya akrabalarınızla paylaşacağı bilgi türü oldukça minimalisttir ancak yararlıdır – mevcut konumunuzu ve pil seviyeniz ve ağ sinyali hakkında bilgileri içerir (eğer bir Apple Watch takıyorsanız geçerlidir). Ayrıca, tam rotayı ve iPhone’unuzu veya Apple Watch’unuzu en son nerede kilitleyip çıkardığınızı da paylaşmayı seçebilirsiniz (mevcut konum, pil ve ağ gibi).

Bu, Apple’ın 2023 sürümünde “evde olduğunda bana mesaj at”ın nasıl olduğunu hayal ettiği şeydir. Bir Apple temsilcisi, bu özellikle Check In’in nasıl kullanılacağı konusunda düşündükleri ruh halidir: bir partiye giden bir arkadaş ya da okuldan eve gelen bir çocuk veya belki de şehrin diğer ucundaki büyükannesi ziyaret eden biri.

Doğrusu, Check In ilk bakışta çok akıllı ve cilalı görünüyor – tasarımcılar açıkça farklı türdeki olası senaryolar hakkında çok düşünmüşler ve mümkün olduğunca insan odaklı ve pratik hale getirmeye çalışmışlar. Check in’in kitleler tarafından benimsenip eve geldiklerinde arkadaşları ve ebeveynlerini bilgilendirmenin yeni standart yolu haline gelip gelmeyeceği oldukça merak ediliyor. Bu gerçekleşirse, Samsung ve Google gibi diğer şirketlerin yakın gelecekte kendi Check In sürümlerini çıkarmaları şaşırtıcı olmaz.

Her ne olursa olsun, iPhone kullanıcıları, iOS 17’nin resmi olarak yayınlanması beklenen Eylül ayında Check In’i deneyebilmelidir. Uyumlu iPhone listesi 2018’de çıkan iPhone XS’ye kadar uzanır, bu nedenle yarı modern bir iPhone’unuz olsa bile, muhtemelen kapsama alanındadır!

FAQs:

1. Check In nasıl çalışır?
Check In, iPhone’unuzdaki Mesajlar uygulaması içinde bulunan bir özelliktir. Varış noktanıza ulaştığınızda otomatik olarak bir mesaj gönderir.

2. Check In, hangi bilgileri paylaşır?
Check In, mevcut konumunuzu ve pil seviyeniz ve ağ sinyali hakkında bilgileri içerir. Ayrıca, tam rotayı ve iPhone’unuzu veya Apple Watch’unuzu en son nerede kilitleyip çıkardığınızı da paylaşabilirsiniz.

3. Hangi iPhone’lar Check In ile uyumludur?
Check In, 2018’de çıkan iPhone XS’ten başlayarak uyumlu olan tüm iPhone’larda çalışır.

4. Check In’in amacı nedir?
Check In, eve geldiğinizde arkadaşlarınız veya ailenizle otomatik olarak iletişim kurmanızı sağlar.

5. Check In, başka hangi şirketler tarafından sunulacak?
Diğer şirketlerin Check In’e benzer özellikler sunması şaşırtıcı olmaz.

Yorum yapın