TikTok bir ABD eyaletinde yasaklanmaya bir imza uzaklıkta!

Montana TikTok’u Yasaklama Kararına İmza Atabilir

Montana, TikTok’u yasaklayan ilk eyalet olmaya sadece bir imza uzaklığında. Kısa form video uygulamasını yasaklayan yasa tasarısı, Montana Temsilciler Meclisi’nde 54-43 oyla kabul edildikten sonra, yasa tasarısı Vali Greg Gianforte’nin masasına gidiyor. Gianforte yasayı imzalarsa, TikTok Montana’da çalıştırılamayacak ve eyalet içindeki uygulama mağazaları tarafından indirilmeye sunulamayacak.

Yasa Tasarısı İmzalanırsa TikTok Montana’da Yasaklanacak

Vali SB419’a imza atarsa, yasa tasarısında belirtildiği gibi, TikTok hedef alınmasına rağmen, yasaya aykırı olan uygulama mağazaları, 10.000 dolarlık yüksek cezalarla karşı karşıya kalabilecek. Montana’da TikTok kullanıcıları, uygulamayı kullanmaktan herhangi bir ceza veya hapis cezası almayacaklar.

Vali Sözcüsü Brooke Stroyke, “Vali, meclisin masasına gönderdiği her yasa tasarısını dikkatlice değerlendirecektir.” Geçen Aralık ayında, Gianforte, TikTok’u devlete ait cihazlarda kullanılmasını yasakladı ve bir ay sonra Montana Üniversitesi’ni de aynısını yapmaya ikna etti.

TikTok, olası bir dava hakkında fikir verirken Birinci Değişiklik’e atıfta bulunarak bir açıklama yayınladı. TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, “Yasa tasarısının savunucuları, Amerikan seslerini sansürleme girişimini işletmeye koymak için makul bir plana sahip olmadıklarını ve yasalarının anayasal bir şekilde mahkemeler tarafından belirleneceğini kabul ettiler” dedi. “TikTok kullanıcıları ve yaratıcıları için mücadelemize devam edeceğiz. Montana’da, hükümetin aşırı müdahalesiyle tehdit edilen geçim kaynakları ve Birinci Değişiklik hakları olanlar için.”

Yasa tasarısı ayrıca TikTok’un “tehlikeli içeriği” ve “tehlikeli meydan okumaları”ndan bahsediyor. Syracuse Üniversitesi öğretim üyesi ve Birinci Değişiklik uzmanı Lynn Greenky, yasa tasarısının o kadar belirsiz olduğunu söyledi ki, “neredeyse uygulanamaz.”

Bazı TikTok yaratıcıları tarafından Amerikalılara yayılan içerikten endişelenmenin yanı sıra, ABD hükümeti, TikTok’u sahibi olan Çinli bir firma olan ByteDance’ten de endişe duyuyor. Herhangi bir Çin teknoloji şirketi gibi, ByteDance, Amerikan TikTok kullanıcılarından topladığı verileri Çin Komünist Partisi’ne teslim etmeye zorlanabilir. Geçen yıl, TikTok’un iOS sürümünde tuş vuruşlarını toplayan bir uygulama klavyesi olduğu ortaya çıktı.

50 ABD Eyaletinin Yarısından Fazlası TikTok Kullanımını Kısıtlamayı Hedefliyor

TikTok, ByteDance’in TikTok’un ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine devretmesi için ABD’nin taleplerine yanıt vererek “Proje Texas”ı geliştirdi, bu da ABD verileri etrafında bir güvenlik duvarı oluşturacak. Ancak, bu, yasa koyucuları tatmin etmek için yeterli olmayacak. 50 ABD eyaletinin yarısından fazlası TikTok kullanımını kısıtlamayı hedefliyor.

The App Association’ın başkanı Morgan Reed, “TikTok ile başlasa bile, açıkça orada bitmeyecek” diye endişeleniyor. TikTok’un üyesi olduğu bir teknoloji endüstrisi grubu olan NetChoice, Cuma günü SB419’un ABD anayasasını ihlal ettiğini söyledi. NetChoice’ın başkan yardımcısı ve genel avukatı Carl Szabo, “Montana meclisinin bu hamlesi, suçluluğun açık bir kanıtı olmadan hoşlanmadığı herhangi bir işletmeyi yasaklamaya çalışabileceği tehlikeli bir örnek teşkil ediyor.” dedi.

Szabo ekledi, “ABD Anayasası, yasa koyucuların belirli bir kişiyi veya işletmeyi suçlamak için yasalar çıkarmasını kesinlikle yasaklar. Vali Greg Gianforte, bu açıkça anayasaya aykırı olan yasayı veto etmelidir.” ACLU da bir mektup yazarak, “SB 419 sansürdür – Montanaları her gün fikirlerini ifade ettikleri ve fikir alışverişinde bulundukları bir platformdan haksız bir şekilde keser ve Montanalıların interneti nasıl kullandığı üzerinde aşırı hükümet kontrolüne alarm verici bir örnek teşkil eder.”

SSS

 1. TikTok kullanıcıları Montana’da cezalandırılacak mı?

  Hayır, Montana’da TikTok kullanıcıları, uygulamayı kullanmaktan herhangi bir ceza veya hapis cezası almayacaklar.

 2. TikTok yasağı ne zaman başlayacak?

  Vali SB419’a imza atarsa, TikTok yasağı Ocak ayında başlayacak.

 3. TikTok’un yasaklanma nedeni nedir?

  Yasa tasarısı TikTok’un “tehlikeli içeriği” ve “tehlikeli meydan okumaları”ndan bahsederken, aynı zamanda ByteDance’in Amerikan TikTok kullanıcılarından topladığı verileri Çin Komünist Partisi’ne teslim etmesi endişesi de var.

 4. TikTok’un ABD operasyonları nasıl etkileniyor?

  Amerikan hükümeti, ByteDance’in TikTok’un ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine devretmesini talep ediyor.

 5. NetChoice yasa tasarısını neden eleştiriyor?

  NetChoice, yasa tasarısının ABD Anayasası’nı ihlal ettiği konusunda endişeli.

Yorum yapın